Az Amerikai Egyesült Államok olyan megállapodást ajánlott az Európai Uniónak, amely az összes uniós árura továbbra is 10 százalékos alapvámot vetne ki, azonban néhány érzékeny ágazat (például repülőgépek és alkoholos italok) felmentést kapna ez alól. Ez akár fordulatot is jelenthet a vámháborúban, bár az EU ennél kedvezőbb ajánlatban bízott.
A Politico értesülései szerint a Trump-kormányzat vasárnap közölte, hogy augusztus elsejére módosítja a vámok bevezetésének határidejét, vagyis onnantól lesznek érvényesek az április 2-án bejelentett magas vámok azon országok számára, amelyek addig nem tudnak új kereskedelmi megállapodásokat kötni Washingtonnal.
Donald Trump hétfőn már meg is kezdte a vámok mértékét közlő hivatalos levelek megküldését az érintett országoknak. Elsőként Dél-Korea és Japán számára küldte meg őket, a két ázsiai országra augusztus elsejétől egyaránt 25 százalékos vámot vet ki Amerika.
Maros Sefcovic, az Európai Unió kereskedelmi vezetője azt követően vette fel a kapcsolatot az amerikai kormányzattal, hogy vasárnap Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke telefonbeszélgetést folytatott egymással a témában. Sefcovic az uniós nagykövetekkel folytatott eligazításon elmondta, hogy az Európai Bizottság nem számít arra, hogy kapni fog egy ilyen levelet.
A két vezető telefonos egyeztetése után Joaquim Miranda Sarmento portugál pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy lát esélyt a két fél megállapodására és a vámháború enyhülésére. A portugál politikus 10 százalék alatti vámokat vizionált, de az amerikai ajánlat végül pont 10 százalék lett. Ez egyébként ugyanannyi, amennyiben az Egyesült Államok az Egyesült Királysággal is megállapodott.
A diplomaták többsége ugyanakkor úgy véli, hogy ameddig nem születik írásos szerződés, addig a kereskedelmi megállapodás nem kőbe vésett, változékony dolog, és nagyban függ attól, hogy Trump mire adja áldását, és mire nem.
Washington hivatalos formában egyelőre nem adta jelét annak, hogy az EU kérésének megfelelően kivenné a vámkötelezettség alól a politikailag érzékeny iparágakat, például az autógyártást, az acél- és alumíniumipart vagy a gyógyszeripart. Franciaország, Olaszország és Írország ugyanakkor elégedett lenne azzal, ha a a szeszes italokra és a repülőgépekre vonatkozó mentességek bekerülnének a végleges megállapodásba.
Donald Trump sajtótitkára, Karoline Leavitt hétfőn azt mondta, hogy egy végrehajtási rendelet teszi hivatalossá a vámok szünteltetésének meghosszabbítását. Mielőtt ez a bejelentés megtörtént volna, a Európai Unió még mindig a régi, július 9-i határidő szerint működött, és arra törekedett, hogy addig meg tudja kötni a megállapodást Washingtonnal.
Simon Harris ír kereskedelmi miniszter hétfőn este úgy nyilatkozatában, hogy most már számíthatunk a jelenlegi status quo augusztus 1-jéig történő meghosszabbítására, ezzel további időt nyertek a felek arra, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió megállapodásra jusson.
Brüsszel azonban komoly dilemma előtt áll, hogy elfogadja-e a kereskedelmi aszimmetriát Washingtonnal szemben, vagy keményen beleálljon a vámháborúba, és ezzel kitegye magát a Trump-adminisztráció további kiszámíthatatlanságának.
Az Európai Bizottság illetékesei egyelőre nem kívántan nyilatkozni a friss fejleményekről, arra hivatkozva, hogy a tárgyalások még folyamatban vannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.