BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkezdte működését a CLS Bank

Az ősz talán legfontosabb, a devizakereskedelmet érintő hírének tekinthető, hogy 2002. szeptember 9-én megkezdte működését New Yorkban a CLS Bank - Continuous Linked Settlement Bank International -, azaz a folyamatos kapcsolt kiegyenlítésekre világméretekben szakosodott bank.

A múlt század hetvenes, majd kilencvenes éveiben történt bankcsődök - itt csak a legnevezetesebbekre utalva, a Herstatt és a Barings esetére - késztették a világ devizakereskedelmében meghatározó szerepet játszó intézményeket, elsősorban a devizaügyletekkel foglalkozó bankokat, továbbá a BIS (Bank for International Settlement, Bázel) szakembereit arra, hogy az e piacokon uralkodó kockázatok közül az ún. kiegyenlítési kockázatot (settlement vagy delivery risk) mélyebben elemezzék, és megtalálják a kezelésére megfelelő módszert. (Kiegyenlítési kockázaton azt a kockázatot értik, amikor a felek egyike szerződési kötelezettségének - itt az eladott devizaösszeg átutalásának - valamilyen oknál fogva késve vagy egyáltalán nem tesz eleget, miközben partnere teljesít.)

A G20 és a BIS által létrehozott ad hoc bizottság 1996-ban bocsátotta közre az Allsopp-jelentést, amely kifejtette azon elképzeléseket, amelyek értelmében a kockázat kiküszöbölhető. Az alapelvek három csoportba voltak sorolhatóak, amelyek alapján felhívták

- az egyes bankok figyelmét az általuk alkalmazott, devizakitettségük megállapítására vonatkozó módszerek felülvizsgálatára;

- a bankközösségét, nyújtsanak többdevizás (multi-currency) szolgáltatásokat, hogy a diverzifikáció által a kockázatokat csökkentsék; valamint

- a központi bankok figyelmét, hogy támogassák a magánszektor ez irányú törekvéseit.

1997 júliusában a G20 létrehozott Londonban egy vállalkozást CLS Services Ltd. néven, ami ezután megalapította a CLS Bankot New Yorkban. A 14 országból való részvényesek száma mára elérte a 68-at, köztük 27-nek EU-tagállamban, 19-nek euróövezetben van a székhelye. A szakosított bank működési engedélyét a Fed NY-tól - amely egyben felvigyázó és ellenőrző hatósága is - 1999-ben kapta meg. Azóta folytak a különböző tesztprogramok, melyek ez év szeptemberre fejeződtek be.

A CLS Bank a kiegyenlítési kockázat kiküszöbölését az ún. PvP-elv (payment versus payment) alkalmazásával valósítja meg. Fizetés tehát csak fizetés ellenében történik. Ennek érdekében olyan elszámolási és kiegyenlítési rendszert működtet, amelyben 68 közvetlen tagja (settlement member) számára vezet devizaszámlát - jelenleg - hét devizanemben; dollárban, euróban, fontban, svájci frankban, jenben, ausztrál és kanadai dollárban. Jóváírást akkor hajt végre, amikor megkapja a megfelelő befizetést (funding pay-in), terhelést pedig akkor, ha az elszámolás, majd a kiegyenlítés eredményeképpen keletkezett egyenleget kifizeti a számlatulajdonos részére. A tranzakciókat bruttó elven számolja el az elszámolási időszakokban, kiegyenlítésük azonban a befogadott tranzakciók összességére - devizanemenként nettó módon - történik a könyvekben.

A bank minden egyes valutanemben az adott pénznemet kibocsátó központi banknál tart devizaszámlát, ahonnan az elfogadott vagy kijelölt RTGS-rendszeren keresztül (RTGS: valós idejű bruttó elszámolási rendszer), az általa a tárgy- vagy értéknapra meghatározott ütemezésben fogadja a pay-in fázisban az elszámolásra beadott megbízásokat és a tagok részére a CLS által kalkulált egyenlegeket - amelyek meghatározásánál a tagok hitelminősítésére is tekintettel vannak -, illetőleg ahová a kiegyenlítést követően, ugyanezen rendszerek útján a pay-out fázisban kifizeti a tagot megillető devizaösszeget.

Az elszámolásban részt vehetnek közvetett tagok és harmadik felek, azaz mind a közvetlen, mind a közvetett tagok ügyfelei, de csak a közvetlen tag számlájának felhasználásának révén, az arra vonatkozó szigorú előírások megtartásával.

A közvetlen tagoknak napközben egyenleggel kell rendelkezniük a CLS-nél lévő többdevizás számlájuk minden egyes alszámláján, az elszámolási nap végén azonban nem tarthatnak egyenleget. Napközben a devizaalszámlák az ügyletek jellegétől függően tartozik vagy követel egyenleget mutathatnak. A bank napközben ellenőrzi a könyvelést abból a célból, hogy a számlák egyenlegei megfeleljenek az alábbi kockázati kritériumoknak:

- bármely devizában fennálló terhelési egyenleg nem haladhatja meg az arra a devizanemre meghatározott tartozik pozíció- limitet;

- a részt vevő devizanemekre megállapított tartozik pozíció limitjeinek összessége, dollárra átszámítva, nem haladhatja meg az összesített tartozik pozíciólimitet, amelyet minden egyes résztvevőre annak tőke- és hitelminősítése alapján állapítanak meg;

- a tagoknak számlájukon mindig pozitív nettó egyenleget kell fenntartaniuk, amelyet úgy kalkulálnak, hogy minden egyes devizaalszámlának az összesen egyenlegét konvertálják dollárra. Az árfolyamkockázatok semlegesítésére kiigazítást, hair-cutot alkalmaznak.

A rendszer célja, hogy hatékony likviditáskezelést biztosítson mind tagjai, mind a belföldi fizetési rendszerek számára egyaránt. A devizaügyletek értéknapja alapján a bank az elszámolás elindítása előtt tudja, hogy a tárgynapon mely tranzakciók kiegyenlítése esedékes, így ki tudja számítani az egyes tagok adott napra vonatkozó nettó pozícióit minden egyes devizanemben. Ezek felhasználásával a rendszer elkészít egy pontos fizetési menetrendet. A tagoknak ennek megfelelően, azaz csak az adott devizákban fennálló, nettó tartozik pozíciókra kell a szükséges fedezetet a menetrend szerinti időpontban biztosítania. Ha e feltételek teljesülnek, akkor az ügylet mindkét devizalábát egyidejűleg lekönyveli a bank számlavezető rendszere az érintett tagok megfelelő devizaalszámláin a fizetés fizetés ellenében elv alkalmazásával, tehát a kiegyenlítési kockázatot sikerül kiküszöbölni. Az ügyletek kiegyenlítése folyamatosan, bruttó elven, közép-európai idő szerint reggel 7 és 9 óra között történik. A napi tranzakciók kiegyenlítése után a közvetlen tagok nettó követel pozícióit reggel 7 és 12 óra között fizetik ki, a már említett, hét központi banknál nyitott CLS-devizaszámlák közbeiktatásával. A bank arra törekszik, hogy e számlákon minimális egyenleg legyen, ezért a tagok nettó követel egyenlegét a lehető legrövidebb időn belül továbbutalja. Az eddigiekből következik, hogy a CLS Bank nem garantálja minden, hozzá benyújtott ügylet elszámolását, illetve kiegyenlítését, mivel működési szabályai a folyamatos kockázat-ellenőrzés keretében az ismertetett kritériumoknak eleget nem tevő megbízásokat visszautasítja.

Az it-rendszer megbízható, neves vállalatok műve. Még 1998-ban az IBM kapott a tervezésre és kivitelezésre, a próbafuttatásaikra megbízást mind a hardver, mind a szoftver tekintetében. Belga leányvállalata, a CIMAD a szoftvereket, francia székhelyű alvállalkozója, az ATOS pedig az egyes RTGS-eket a CLS Bankkal összekapcsoló interfészeket szállította.

A kommunikációs hátteret és hálózatot a SWIFT szolgáltatja, mégpedig úgy, hogy a küszöbönálló világméretű migráció során a FIN-t felváltó SWIFTNet kialakításakor figyelemmel volt a speciális igényt támasztó piacokat kiszolgáló intézmény szükségleteire is. E minőségi it- és kommunikációs háttér elengedhetetlen, hiszen a BIS legutóbbi devizapiacokra vonatkozó felmérése szerint napi 1,2 ezer milliárd dollár nagyságú forgalmat kell kapacitással bírnia. Mi több, ennek több mint a fele swap- (devizacsere-) ügylet, ami azt jelenti, hogy egy ilyen ügylet négy tranzakciót von maga után, és ennek következtében a forgalom megháromszorozódhat.

A sikeres indulást követően a CLS Bank tevékenysége várhatóan több irányban fog kiteljesedni. Mindenekelőtt a közvetlen tagok száma valószínűen 10-zel fog gyarapodni már a közeljövőben, továbbá az induló hét deviza is még néggyel fog bővülni, feltéve, ha a szigorú követelményeknek megfelelnek az adott RTGS-ek is. E tényezők pedig vonzani fogják mind a közvetett tagokat, mind az ügyfeleket.

A távolabbi tervek között szerepel a határokon átnyúló, nemzetközi értékpapírügyletek - az adott devizanemek körében DvP-alapú (delivery versus payment, azaz szállítás fizetés ellenében) - pénzoldali elszámolása és kiegyenlítése is.

Egyes szakértők azonban mindezek megvalósítása előtt rendkívül fontosnak tartják a tagok likviditásszerzésében alapvető szerepet játszó pénzpiaci műveletekben, elsősorban a swapokban rejlő kockázatok kezelését, mivel azok a rendszerkockázatok szempontjából hordozhatnak veszélyeket. Ugyanis igaz, hogy a kiegyenlítési kockázatot sikerült kiküszöbölni, viszont a likviditási kockázatot nem. Ezen egyesek úgy gondolnának segíteni, hogy értékpapír-fedezetű készpénzalapokat (cash colletaral pool) kívánnak létrehozni, ami lehetővé tenné a bankoknak, hogy az egyik rendszerben elhelyezett értékpapírjukért a másik rendszerben készpénzhez jussanak.

Veszély forrása a működési kockázat (operational risk), mivel több rendszer kapcsolódik össze, és így a bármelyikükben bekövetkező üzemzavar kihathat a CLS és a nemzeti RTGS-ek által alkotott infrastruktúrára. Ezek esetleges gyakorisága oda vezethet, hogy vagy az egyedi megoldások, vagy kétoldalú megállapodások nyernek teret.

Mindezek ellenére a CLS Bank megjelenése a globális devizapiacon már jelenlegi formájában is nagy horderejű, mert szolgáltatásával kiküszöböli az ezen ügyletek elszámolásával kapcsolatos kiegyenlítési kockázatot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.