Több mint két éve már, hogy az MNB elindította az átutalási megbízások tárgynapi teljesítését lehetővé tevő valós idejű elszámolási rendszerét. A 2000. márciusa előtt kizárólagosan rendelkezésre álló bankközi klíringrendszeren (bkr) - más néven a zsírórendszeren - keresztül indított átutalások a rendszer felépítéséből következően csak a megbízás indítását követő munkanapon jelennek meg a jogosult számláján.
A valós idejű bruttó elszámolási rendszer (viber) segítségével ezzel szemben az egyes pénzintézetek ügyfelei még rugalmasabban, napon belüli teljesítéssel intézhetik átutalási megbízásaikat. Bármily kecsegtetőek is ugyanakkor az új megoldás kínálta lehetőségek, a napközbeni átutalások elterjedtsége mind a mai napig elmarad a szakértők által várt szinttől.
Jóllehet a viberen keresztül indított tranzakciók mind volumenben, mind pedig darabszám tekintetében jelentős növekedést könyvelhettek el az elmúlt évben, a rendszer kihasználtsága továbbra is az optimális érték alatt maradt. Ahhoz, hogy ennek okát megérthessük, elsőként a két eltérő fizetési metódus közötti különbségeket kell alaposabban megismernünk.
>> A viber előnyei
A banki munkaidő során felhalmozódó megbízásokat a zsíró éjszaka dolgozza fel, így azok rendszerint a megbízás indítását követő nap reggel 6 órakor érkeznek meg a jogosult bankjához. Ezzel szemben a viber a napon belüli tranzakció lehetőségét biztosítja az ügyfeleknek. Ez utóbbi rendszerben a fizetési megbízás egyenesen az MNB-be kerül, ahol a fedezet ellenőrzése után a kívánt összeget a jegybank azonnal jóváírja a jogosult bankjának számláján.
A megoldás annak gyorsaságán túl a zsírórendszernél hatékonyabb banki likviditáskezelést tesz lehetővé, mivel a jegybank lehetőséget biztosít a folyamatos beavatkozásra. Ezért az MNB azt szeretné, ha a nagy értékű átutalásokat a bankok elsősorban a viberbe terelnék. A kérdés ezek után az, mi tartja vissza a bankok ügyfeleit attól, hogy a jelek szerint sok szempontból korszerűbb rendszert használják a megszokott zsíróátutalások helyett a nagy összegű, vagy sügős fizetések lebonyolítására.
Először is ki kell emelni, hogy e fizetési megbízásoknak csak kis hányada igényel gyors eljárást. A számlatulajdonosok gyakran hetekkel az esedékesség előtt tisztában vannak fizetési kötelezettségükkel. A viber, illetve az általa nyújtott előnyök nem kellő ismeretét is meg lehet említeni. A hazai hitelintézetek egyelőre nem fektettek kellő energiát a rendszer bemutatásába, népszerűsítésébe, így az ügyfelek nemritkán nincsenek is tisztában azzal, hogy a megszokott útnál gyorsabban, nem egy esetben pedig akár olcsóbban is lebonyolíthatnák tranzakcióikat.
Egy másik megfontolás szerint pedig a szolgáltatás borsos ára az, ami alacsonyan tartja a felhasználók számát. A zsírórendszer ugyanis egy rejtett nyereségforrást is biztosít a kötelezett fél számlavezető bankja számára.
A tranzakció megindításával egy időben a pénzintézet megterheli az ügyfél számláját, az öszszeg valódi átutalása azonban csak egy hét végén, 2-3 nap elteltével történik meg. Ez idő alatt a bank szabadon hasznosítja a nála maradt összeget, ami után ráadásul még folyószámlakamatot sem kell fizetnie.
A viber alkalmazásával ettől a "float"-nak nevezett bevételi forrástól elesnek a pénzintézetek, a kieső hasznot így a szolgáltatás díjába építve az ügyfelekre hárítják. Ennek mértéke a bkr-ben teljesített 10 millió forint feletti tételekre számítva, 3 százalékos hipotetikus, éves látra szóló kamattal számolva - egyes feltételezések szerint a bankok az ennél is magasabb pénzpiaci kamattal kalkulálnak - 3 milliárd forint egy évben a bankrendszer egészében.
Az egy tranzakcióra eső alternatívaköltség ennek megfelelően 10 millió forint átutalása esetén 830 forint körül alakul. Nem véletlen, hogy néhány kisebb bank kivételével a viber-átutalások díjai mindenütt a 10 és 100 ezer forintos tartományban mozognak. Az MNB a szolgáltatás biztosításáért tételenként 1200 forintot, a SWIFT pedig további mintegy 100 forintot számol fel. A pénzintézetek tehát még a kieső trükkös hasznukon túlmenően is jelentős összeget számítanak fel az ügyfeleknek.
>> A zsíró drágább is lehet
Nem kétséges ugyanakkor, hogy a viber üzemeltetése a pénzintézetek számára is nagyobb költséget jelent, mint a hagyományos eljárás. A rendszer ugyanis a bkr-től eltérő technikai hátteret igényel, az alacsony érdeklődés pedig sok helyen nem teszi kifizetődővé a szükséges fejlesztések véghezvitelét. Ennek köszönhető, hogy egy viber-átutalás nem egy esetben ma még nagyobb terhet ró a banki infrastruktúrára, mint teszik azt az azonos volumenű zsíróügyletek.
Mindezek ellenére fontos megjegyezni, hogy a tranzakciós díj limitáltsága kifejezetten kedvező helyzetbe hozza a nagy összegű tranzakciókat lebonyolító ügyfeleket.
A viberköltségekkel szemben ugyanis a zsíróátutalások díjszabása a legtöbb esetben nem tartalmaz felső limitet, így utóbbi - bankonként változó összeghatár felett - nemcsak lassabb, de drágább is lesz, mint a napon belüli rendszer. Éppen ezért az MNB kiemelt céljai között a nagyobb tranzakciók viberbe történő átterelése szerepel.
Ezzel annak jobb kihasználtsága mellett a zsírórendszer tehermentesítése is megoldható lenne. A folyamat már megindult, a 2002 első féléves statisztikák szerint annak ellenére, hogy a tranzakciószámnak mindössze 0,2 százaléka teljesült csak a viber keretein belül, az érték szerint számított forgalomnak már 85 százaléka itt zajlik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.