Az inaktív társadalmi csoportok fokozatos munkába állítása nélkül számos fejlett országban veszélybe kerülhet a gazdasági növekedés - figyelmeztet az OECD. A szervezetben képviselt ipari országok - köztük Magyarország - szakminiszterei a hónap végén tanácskoznak e kihívások megoldásáról.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet most kiadott éves foglalkoztatási körképe szerint a munkába állás ösztönzése nélkül a munkaerő növekedési üteme drámaian csökkenhet a következő évtizedekben, sőt Japánban vagy Olaszországban akár a dolgozók állományának csökkenése is elképzelhető. Ezzel egyidejűleg folyamatosan nő a 65 évnél idősebb népesség aránya: 2000-ben 27 százalék volt ez a mutató az OECD 30 tagállamában, ám 2030-ra a 47 százalékot is elérheti, ami elviselhetetlen terhet ró a nyugdíjrendszerekre. A megoldást a nők, a korengedményesen nyugdíjazottak, a különböző segélyeken élők és a fogyatékosok minél nagyobb arányú munkába állítása jelentheti.
A kilencvenes évek folyamán a fejlett országok többségében csökkent a munkanélküli-ellátást kapók aránya, ami nagyrészt az aktív munkaerő-piaci politikák hatásának köszönhető. Ugyanakkor egyre több munkaképes korú férfi és nő él korengedményes vagy rokkantnyugdíjból, szociális vagy gyermeknevelési segélyből - figyelmeztet a párizsi székhelyű szervezet.
Ezeket a személyeket ösztönözni kell a munkába állásra, méghozzá elsődlegesen pénzügyi, például adózási eszközökkel. Az ilyen ösztönzők azonban önmagukban nem elegendők, mellettük szükség van többek között a bölcsőde- és óvodahálózat fejlesztésére és a részmunkaidős foglalkoztatás akadályainak lebontására is - teszi hozzá a 30 országot tömörítő szervezet jelentése. A munkához kapcsolódó továbbképzésnek is kiemelt szerepe van a foglalkoztatási célok megvalósulásában, hiszen e nélkül sokan az alacsony fizetésű és termelékenységű állások csapdájába kerülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.