Alighanem élből megtorpedózzák a nagy dohánytermesztő tagországok az Európai Bizottság tervezetét a támogatások fokozatos megvonására - jósolja Bittner Imre, a ULT Magyarország Kft. vezérigazgatója. Egyúttal azonban valamiféle kompromisszum körvonalai rajzolódnak ki az uniós tárgyalóasztalnál, ami azt sejteti, hogy nehéz napok elé néznek a dohánytermesztők. A mediterrán - így a dohány, az olívaolaj és a gyapot - termékekre vonatkozó javaslatot, amely része a közös agrárpolitika reformjának, várhatóan szeptember 23-án terjeszti elő a brüsszeli testület. Ennek lényege a dohány esetében az, hogy a megtermelt mennyiség jelenlegi premizálása helyett fokozatosan áttérnének a termesztő gazdaságok (farmok) egységes támogatására (vagyis megszűnne a kapcsolat a prémium és a megtermelt mennyiség között) - írja az Agence Europe. Számszerűen évente átlagosan 6900 euróra számíthat egy család. Vagyis az eddigi támogatás alig több mint 70 százalékát kapnák kézhez a termesztők, a fennmaradó részt pedig strukturális fejlesztésekre fordítanák.
Az új rendszerben három és fél tonna dohány után minden gazdaság megkapná a teljes támogatást. Három és fél tonna fölött, de tíz tonna alatt már csak az eddigi prémium 80 százalékára lennének jogosultak a termesztők. Ennél még kedvezőtlenebbül alakulna a tíz tonnánál többet termelők helyzete: támogatásuk a háromlépcsős reform révén a harmadára csökkenne. Az első évben kétharmados, a másodikban és a harmadikban pedig már csak egyharmados támogatásra számíthatnának - állítja a magyar dohánytermesztők képviseletében Bittner Imre. Szerinte ez azzal járna, hogy kénytelenek lennének felszámolni vagy összezsugorítani farmot, és 3-4 hektáros területtel beérni az eddig tíz tonnánál többet termesztő gazdaságok. (KoM)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.