BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ferencváros kiegyensúlyozottan gazdálkodik

Elsősorban a jó csapatmunkának köszönhető, hogy Ferencváros a romló költségvetési helyzet ellenére is kiegyensúlyozottan gazdálkodik és látványosan fejlődik - állítja Gegesy Ferenc, a főváros IX. kerületének polgármestere. Az önkormányzat folytatja a városrehabilitációt, de kiemelten kezeli az iskolák felújítását és újabb zöldövezetek kialakítását.

Ez már a negyedik ciklus, amit a kerület élén tölt, s Ferencváros az egyik legkiegyensúlyozottabban működő budapesti önkormányzat. Hogyan sikerült ezt elérni?

Sosem az volt a cél, hogy minden részletkérdésben nekem legyen igazam, hanem az, hogy az általam, illetve a kerület által képviselt ügyben eredmények szülessenek. Emellett mindig igyekeztem olyan kollégákat találni, olyan munkatársi gárdát kialakítani, akikre egy-egy területet rá lehet bízni, akik fogékonyak az újra, kreatívak, vagyis jó ötletekkel segítik munkámat. Így nekem már csak válogatnom kell a javaslatok között, amelyek a kerület fejlődését szolgálják.



Mennyi pénzből gazdálkodik a kerület, és ebből mennyit tud fejlesztésekre fordítani?

Ebben az évben 12 milliárd forintból gazdálkodunk. Ebből 7,4 milliárd az állami forrás. Költségvetésünk 26 százalékát fordítjuk fejlesztésekre, ami nagyon jó aránynak számít a főváros többi kerületéhez képest.



Évről évre nagy vihar kíséri a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztást. Ferencváros azonban mindig csendes volt ebben a vitában. Ez azt jelenti, hogy általában elégedett a fővárosi döntéssel a kerület?

Öt évvel ezelőtt a főváros létrehozott egy bizottságot, amelynek magam is tagja vagyok. Konszenzussal alakítottuk ki azokat az alapvető elveket, amelyek alapján a forrásmegosztást végezzük. Ez egy rendkívül bonyolult szakmai szempontrendszer. A vita általában arról folyik, hogy az egyik kerület mennyivel kapott többet, vagy kevesebbet, mint a másik. Ha azonban megvizsgáljuk a számokat, kiderül, hogy nem politikai, hanem szigorú szakmai szempontok szerint állapították meg a támogatásokat. Ami egyébként a kerületet illeti, az önkormányzat anyagi helyzete vagy nem változik, vagy romlik, de nem töltöm az időt panaszkodással. Abból kell gazdálkodni, ami van. Ha meg kell húzni a nadrágszíjat, akkor nem tíz, hanem húsz év alatt fejezzük be a városrehabilitációt. Az intézményhálózat felújításán, illetve a működtetési költségeken ugyanis nem lehet spórolni.



A jövő évtől a parlament döntése alapján osztják szét a forrásokat. Mire számít a változással kapcsolatban?

Úgy gondolom, hogy szintén feladatarányos számítási módszert határoznak meg, s nem hiszem, hogy ez jelentősen eltér majd a mostani elvektől. Nem számítok lényeges változásra.



Melyek voltak az önkormányzat legfontosabb feladatai, illetve legjelentősebb fejlesztései az elmúlt években?

Kezdettől fogva prioritást élvezett az oktatás. Míg 1991-ben a kerületi tanárok bérszínvonala a 15. volt a budapesti listán, 1993-ban már az első helyre kerültünk. Felújítottuk az iskolákat és az egészségügyi intézményeket, folyamatosan fejlesztjük a parkokat a kerületben, igyekszünk minél több zöldet kialakítani. A kilencvenes évek közepétől a városrehabilitációra helyezzük hangsúlyt.



Mennyi lakás épült a rehabilitáció keretében és mekkora invesztícióval?

Mostanáig mintegy 2500 új lakás épült, és jelenleg is több mint negyven helyszínen dolgozik 35 beruházó. Eddig összesen 65 milliárd forint értékű ingatlanfejlesztés valósult meg a rehabilitáció keretében. Ebből 15 milliárd forint volt az önkormányzat saját forrása és 50 milliárd a vállalkozói tőke.



Kimagasló eredményeket értek el a rehabilitáció területén, ám ez csak Ferencváros középső részét érinti. Mi lesz a kerület többi részével?

Belső-Ferencvárosban is nagyot léptünk előre. A ciklus elején még 21 felújítandó, illetve bontandó épület állt a kerületnek ezen a részén, amiből most már csak 11 van, és reményeink szerint a ciklus végére legföljebb 5-6 ilyen épület marad. Az Aszódi lakótelepen az épületek kétharmada ma már társasházként működik. Sikerült lebontani azt a sok rossz állapotú bódét, melyek hosszú évek óta csúfították a környezetet. A felújított József Attila-lakótelep elnyerte a legvirágosabb lakótelep címet. A kerületnek azonban mintegy harmada nem lakóterület. Az iparterületen a legnagyobb tulajdonos a MÁV, de problémát jelent, hogy a társaság az ingatlanoknak a felét sem használja, de nem kívánja értékesíteni.



A főváros belső kerületeire általában jellemző a lakosság elöregedése. Hasonló a helyzet Ferencvárosban is?

Tíz évvel ezelőtt a IX. kerületben a legmagasabbak között volt a nyugdíjasok aránya, ma már ez átlagosnak mondható. Ez azzal magyarázható, hogy a rehabilitációnak köszönhetően sok fiatal választotta otthonául Ferencvárost.



Megítélése szerint melyek a kerület legsürgetőbb feladatai?

Tovább folytatjuk a rehabilitációt. Folyamatban van egyik iskolánk felújítása, jövőre pedig egy másik modernizálásával végzünk. A tervek szerint építünk egy sportcentrumot, elsősorban az iskolás gyermekek számára. Szeretnénk elérni, hogy a ráckevei Duna-ág mentén található ipari területen rekreációs övezet alakuljon ki.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.