A monetáris unióhoz való csatlakozásra és az egységes valuta bevezetésére Budapest által tervbe vett 2008-as, ambiciózus időpont távol áll a realitásoktól - hangoztatják a Reuters által megkérdezett pénzügyi elemzők. A jövőre csatlakozó államok közül Magyarország az egyetlen, amely hivatalosan is közzétette az euró bevezetésének tervezett dátumát, jóllehet ennek követelményeit illetően - emlékeztet a hírügynökség - a legrosszabb helyzetben van.
Magyarország az államadósságot ugyan eddig a GDP 60 százaléka alatt tartotta, bajban van viszont a többi négy maastrichti kritérium mindegyikével: a költségvetési hiánnyal, az inflációval, a kamatszinttel és a valutaárfolyammal. Az alkalmazott rend szerint az euró bevezetésére bejelentett 2008-as időpont előtt két évvel a felsorolt paraméterek mindegyikének a "helyén kellene lennie". Márpedig a fiskális fegyelem érvényesítésének jelenleg nincs esélye, a 2006-os választások közeledtével pedig még kevésbé lesz.
A Reuters körkérdésére válaszolva a Danske Bank elemzője, Lars Christiensen kijelentette, hogy "a 2008-as dátum meglehetősen irreálisnak látszik". A DZ Banktól Kovács György úgy véli, hogy "a maastrichti követelmények maradéktalan teljesítésére és a monetáris unióhoz vezető út hiteles programjának végrehajtásához nagyon erős fiskális és monetáris fegyelemre lenne szükség". Olivier Desbarres, a CSFB elemzője arra emlékezett, hogy a mostani irányzatok alapján legjobb esetben is csak 2007-re lehet 3 százalékra levinni a deficit/GDP mutatót.
A figyelmeztetésekhez Járai Zsigmond jegybankelnök is csatlakozott, aki szerint a 2008-as időpontot nem lehet betartani, ha nem lesz alapvető változás a gazdaságpolitkában. Mint a hírügynökség emlékeztet, a jelenleg 4,7 százalékos infláció az adóemelésekkel 7 százalékra ugorhat, 2006-ig pedig csak akkor szorítható le a 2,5-3,0 százalékos sávba, ha ezt a Pénzügyminisztérium rendkívüli fiskális szigorral támogatja.
Lengyelország és Szlovákia 2008-2009-es tájékoztató határidőket jelölt meg az euró bevezetésére, a cseh kormány pedig nyilatkozatban közölte, hogy "nem sürgős" a dolog. Prága számára ugyan gondot jelent a nagyobb államadósság, az infláció és a kamatlábak tekintetében azonban a cseh gazdaság lényegesen jobban áll, mint a magyar. Rontja a kilátásokat, hogy a stabilitási paktum előírásaival küszködő euróövezet aligha akar gyengélkedő gazdaságú államokkal bővülni. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.