>> PHARE: Az Európai Közösségek Tanácsa 1989 decemberében indította el a PHARE elnevezésű programját, melynek részletes végrehajtási szabályzatát 1990 szeptemberében fogadták el, majd többször módosították. A Magyar Köztársaság és az Európai Bizottság 1990. szeptember 3-án kötötte meg azt a keretmegállapodást, mely szabályozza a támogatás odaítélésének, illetve felhasználásának általános jogi, pénzügyi és adminisztratív kérdéseit, valamint a fejlődő országok jogait és kötelezettségeit. A PHARE program az Európai Unió egyik legfontosabb előcsatlakozási támogatási programja. A támogatások odaítéléséről az Európai Bizottság dönt a fogadó ország javaslata és a brüsszeli PHARE Management Committee ajánlása alapján.PHARE típusú támogatások: 1. Gazdaságfejlesztés és szerkezetátalakítás (privatizációs projektek, vállalati szerkezeti átalakítások, beruházási támogatások, kedvezményes hitelek a kis- és középvállalkozói szférának). 2. Agrárgazdaság-fejlesztési program (ágazati reformok, piacgazdaságra való áttérést segítő hozzájárulások, mezőgazdasági termelők hitelforrásainak bővítése, regionális fejlesztési támogatások). 3. Infrastruktúra-fejlesztés és környezetvédelem (energiaszektor, közlekedés, hírközlés, vízgazdálkodás és a környezetvédelem terén az ágazati fejlesztési politikák kialakításához nyújtott szakértői, társfinanszírozási és beruházási támogatások). 4. Humánszféra és közigazgatás (oktatással és szakképzéssel, főképpen a felsőoktatással kapcsolatos fejlesztések és támogatások). 5. Szolgáltatói szférában és egyéb területeken a PHARE-támogatások elsősorban a pénzügyi szektor modernizációját, a kutatás-fejlesztés feltételeinek javítását, a vám- és statisztikai rendszerek fejlesztését szolgálják. 6. Integrációs felkészülés (integrációs képzések, jogharmonizáció előmozdítása, jogszabályok előkészítése). 7. A PHARE multi-beneficiary programok elsősorban a PHARE-országok közötti regionális kooperációt hivatottak elősegíteni.
>> SAPARD: Special Accession Programme for Agriculture and Rural Development, azaz speciális csatlakozási program a mezőgazdasági és vidékfejlesztéshez. Ez a program 2000. január 1-jétől a tíz kelet-közép-európai tagjelölt agrár- és vidékfejlesztését szolgálja, és kiegészítő forrást jelent a felkészüléshez. A támogatás itt is a csatlakozás időpontjáig tarthat. Az Európai Unió 520 millió eurós keretet határozott meg a SAPARD programra a csatlakozni kívánó tíz ország részére, éves szinten. Hazánk éves szinten csaknem 9,5 milliárd forint támogatási keretet használhat fel. A támogatások célterületei: agrárvállalkozások beruházásainak támogatása, mezőgazdasági és halászati termékek feldolgozásának és marketingjének, továbbá a vidéki infrastruktúra fejlesztése. A program pályázati kritériumrendszere egyszerűsödött, és az elnyerhető öszszegek határa magasabb lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.