BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Romló mutatók jövőre is

Se nem rózsás, se nem drámai a kép, amelyet az Economist Intelligence Unit fest a magyar gazdaság közeljövőjéről. A komolyabb javulást a nemzetközi konjunkturális helyzet mellett belföldi politikai indíttatású, gazdasági hatású tényezők is gátolják.

Az idén legfeljebb 3, de jövőre is csak 3,4 százalékos lehet a magyar gazdaság növekedési üteme; a fogyasztói árak drágulásának üteme felgyorsul; az ambiciózus költségvetési hiány tervek nem teljesülnek; a folyó mérleg hiánya folyamatosan nő, a működőtőke-beáramlás lassú, a tőkeexport bővül; az idegenforgalmi mutatók sem alakulnak biztatóan - így összegezhető az idei és a jövő évre szóló EIU-előrejelzés. Az idei első fél év történései azt mutatják: a gazdaságpolitika-csinálók képtelenek egységbe hozni az inflációs, a növekedési és a külső egyensúlyi célokat. Ismét a felszínre kerültek a jegybank antiinflációs, illetve a kormány versenyképesség-növelési céljai közötti ellentmondások és különbségek. A tavalyi expanziós költségvetési politika máig érezteti hatását, s tekintetbe véve a jövő évi büdzsé összeállítása körüli koalíciós (adó-)vitákat, az EIU túl ambiciózusnak tartja az idei 4,8 százalékos (már felülvizsgált) GDP-arányos hiányt is. A helyzet jövőre sem változik: a kockázat fennáll, hogy nem valósul meg a 3,8 százalékos deficitcél.

A külföldi konjunktúra sem segíti a gazdaságot, hiszen a világgazdaság rosszul teljesít, kiváltképpen Magyarország főbb kereskedelmi partnerei - mint a recesszióba süllyedő német és olasz gazdaság. Az exportteljesítmény gyenge marad (a gyengülő versenyképesség különösen az elektronikai és a számítógépipart sújtja), az importot pedig húzza a belföldi kereslet. E trendek legkorábban a jövő év második felében változhatnak kedvező irányba, amikor az uniós konjunktúra élénkülni kezd. Ezért a folyó hiány elszalad, hiszen a magyar gazdaság egyik legmeghatározóbb ágazata, az idegenforgalom is rosszul teljesít.

A hiányt részben az adósság növekedése terhére lehet csak finanszírozni, mivel a külföldi működőtőke-beáramlás továbbra is lanyha marad. Igaz - hívja fel a figyelmet az EIU -, a magyar statisztikák nem veszik figyelembe az itt termelő vállalatok nyereség-visszaforgatását, amit a kutatóintézet 3 milliárd dollárnyira tesz. Mindeközben a magyar tőkeexport lendületet vett, az első fél évben mintegy egymilliárd dolláros nettó kihelyezést regisztráltak.

Az infláció lassulása megállt, jövőre úgy lesz 6,3 százalékos az ütem, hogy júniusban 7 százalék fölött lesz a fogyasztói árak emelkedése. Ebben sok tényező játszik szerepet, közte az áfa kiterjesztése korábban attól mentes termékekre, s a gáz és a villamos energia árának emelkedése.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.