BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok lehetőség uniós ösztöndíjra

Közeleg a kiutazás a külföldön posztgraduális ösztöndíjat nyert magyar diplomások számára, és a 2004-2005-re szóló pályázatokat is hamarosan el kell készíteni. Államközi egyezmények és más programok keretében igen sok lehetőség nyílik diplomaszerzés utáni továbbképzésre az uniós tagállamokban.

Október közepéig el kell készíteni pályázatukat azoknak a fiatal szakembereknek, akik a brit külügyminisztérium által támogatott Chevening ösztöndíjjal kívánják a 2004-2005-ös tanévet a szigetország valamely egyetemén tölteni. Az évente 10-15 helyet biztosító program főként az uniós csatlakozáshoz kapcsolódó területeken - közigazgatás, környezetvédelem, európai jog stb. - kívánja segíteni az itthon már diplomát szerzett fiatalok továbbképzését.

A humán és az orvosi végzettségűek itt eleve nem rúgnak labdába, ami - legalábbis a formális feltételeket tekintve - igencsak egyedülállóvá teszi a Cheveninget az EU-országok által kínált lehetőségek között. A legtöbb ösztöndíjast fogadó német és francia program valamennyi tudományterület fiatal kutatói, doktoranduszai, oktatói előtt nyitva áll. A német DAAD keretében 2-5 diplomás, 32 évnél nem idősebb magyar fiatal vehet részt 10 hónapig valamely ottani intézmény posztgraduális programjában, ugyanakkor az 1-12 hónapos kutatói ösztöndíjakra már 30-35 fős keret van. Ezen túlmenően a DAAD 20-25 egyetemi oktatónak is kínál rövidebb, lényegesen magasabb összegű ösztöndíjakat. A művészeti oklevéllel rendelkezők részben egész tanéves továbbképzésre, részben pár hónapos alkotói tartózkodásra pályázhatnak. A Bajor Szabad Állam is biztosít ösztöndíjakat legfeljebb 30 éves diplomások számára.

A magyar doktoranduszoknak szóló francia pályázat 10-12 hónapos kinntartózkodást fedez, és ezt több szakaszra bontva, legfeljebb három évre elosztva is igénybe lehet venni. A gyakorlati munkát végző diplomások másfél éves - három hónapos szakmai gyakorlatot is magában foglaló - továbbképzésre pályázhatnak. Az olasz-magyar állami ösztöndíj 38 éves korig ad lehetőséget posztgraduális tanulmányok, kutatómunka folytatására 2-8 hónapig. Egyetemközi együttműködés, közös kutatási programok kidolgozása céljából nyolc fő utazhat ki, egyenként legfeljebb tíz napra.

Spanyolország a nyelvtanárok, illetve a spanyol nyelvvel és irodalommal foglalkozó kutatókat, tágabb értelemben a társadalomtudományok művelőit részesíti előnyben, míg Portugália valamennyi tudományágra kiterjedő programot is kínál. Ausztriával csupán muzeológusok, műemlék-védelmi és könyvtáros szakemberek 5-21 napos kutatóútjaira vonatkozóan létezik megállapodás, és Svédország is legfeljebb két hétre vár magyar kutatókat - igaz, bármely területről. Finnország legfeljebb 35 éves kutatókat vár 3-12 hónapra, és - ha külön magyar keret nincs is - jó hír, hogy az orosz, balti és kelet-közép-európai pályázók előnyt élveznek. Ezzel szemben kizárólag magyaroknak szól, és bármely országban, bármely területen folytatott posztgraduális tanulmányokra, kutatásra felhasználható a Magyar Állami Eötvös-ösztöndíj: ennek időtartama 3-8 hónap.

Az ösztöndíjak összege igen változó, és érdemes arra is figyelni, hogy egyes programok a betegségbiztosítást, az utazást, esetleg a szállást és egyéb kiadásokat is külön fedezik, míg más esetekben a megadott összegből kell mindent kigazdálkodni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.