BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tippek, tanácsok, trükkök

Hogyan kezdjünk el pályázatot írni? - sokan teszik fel mostanában ezt a kérdést, és várhatóan még inkább a jövőben. Bármennyire magától értetődőnek tűnik, nem árt újra meg újra felhívni a figyelmet a pályázati projektkészítés legalább hat parancsolatára - állítja Semperger Kinga, az Árindex Forrásközvetítő és Beruházási Tanácsadó Kft. szakmai igazgatója.

Az első parancsolat, hogy a kiírás minden részletét figyelmesen olvassuk végig. Ne sajnáljuk az időt, energiát arra, hogy a vonatkozásként feltüntetett törvényeket, rendelkezéseket is áttanulmányozzuk, hiszen számtalanszor ezekben rejtőzhetnek olyan kitételek, amelyek figyelmen kívül hagyása miatt a pályázatot elutasíthatják.

Második parancsolat: képzeljük magunkat a pályázat kiíróinak helyébe, és próbáljunk meg a sorok között is olvasni, hiszen ez kellőképpen hozzásegíthet ahhoz, hogy a kiírók fejével kezdjünk el gondolkodni. Projektünket mind gazdaságilag, mind üzleti terv és ötlet szinten is be kell tudni illeszteni a kiírásba, ezért nem árt, ha megtanulunk a kiírók fejével gondolkodni: milyen projekteket szeretnének látni a beadott pályázatok eredményeként.

A kiírások nagyon fontos része az elbírálási szempontrendszer, ez a kritériumlépcső határozza meg a bírálók szempontjait, mitől lesz a pályázat még jobb, még inkább elfogadott. Harmadik parancsolat: fogadjuk meg a szempontrendszerben leírtakat. S lám, már következik a negyedik parancsolat: minden esetben előre nyomtassuk ki a pályázathoz kapcsolódó összes mellékleti, dokumentációs listát, lássuk egészében a pályázati anyag dokumentációs-adminisztratív hátterét és a szakmai részeket is, így sokkal könnyebb átlátni a pályázat különböző részleteit. Ez hatékonyan segíthet a pályázatírás szakaszainak könynyebb tervezésében. Ötödik parancsolat: a mellékletek között számos olyan dokumentáció lehet, amely nem vonatkozik a pályázóra, ilyen esetben sem szabad kihagyni ezeket az oldalakat a pályázatból, mivel az ekként hiányos lesz. Egyszerűen jelöljük meg azokat a mellékleteket, amelyek a pályázatunkra nem vonatkoznak. Sok esetben ezt indokolni is kell, amennyiben a pályázati kiírás kéri. Még a pályázatírás előtt próbáljuk meg összegezni, hogy milyen háttéradatokra lesz szükségünk, milyen okmányokat, igazolásokat, pénzügyi beszámolókat, referenciákat, önéletrajzokat kell összegyűjtenünk. Ezeket a dokumentumokat előre készítsük össze, nehogy a leadás előtt érjen bennünket az a kellemetlen meglepetés, hogy hiányzik egy igazolás, amit már nem tudunk beszerezni a leadási határidőig. Hatodik parancsolat: mindig készítsünk időtervet, mit, mikor és ki végez majd el a pályázat kapcsán. Ez a tervezés segíthet abban, hogy a leadás előtt mindig maradjon időnk arra, hogy több hozzáértő átnézhesse a pályázatot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.