A törvényben előírt heti munkaidő emelését és a vállalati kollektív szerződések rugalmasabb megfogalmazását szorgalmazza a német iparszövetség (BDI) elnöke. Michael Rogowski szerint a 35 órás munkahét bevezetése nagymértékben hozzájárult a foglalkoztatási helyzet romlásához, mivel ezáltal nőttek az egy termelési egységre jutó bérköltségek, amire a vállalatok létszámleépítéssel válaszoltak. Éppen ezért a BDI-vezető a heti munkaidő 38 vagy 40 órára való felemelését javasolja.
A kérdésben komoly vitára lehet számítani, hiszen Gerhard Schröder kancellár ma szakszervezeti vezetőkkel vitatja meg a kollektív szerződések rugalmasabbá tételét - derül ki a Handelsblatt cikkéből. Ugyanezzel a témával a Bundestag is foglalkozik hétfői ülésén. Az ellenzéki uniópártok és az FDP szerint a kollektív szerződések lazításával vállalati szinten is segíteni kellene a szociáldemokrata kormány által országos méretben kezdeményezett "szövetség a munkáért" paktum megvalósítását. A konzervatív javaslat többek között azt tartalmazza, hogy ha a vállalati kollektív szerződésekben az országosnál hosszabb munkaidőt írnak elő, az ne járjon szükségképpen pluszjuttatással.
A szakszervezetek attól tartanak, hogy a kancellár elfogadja az ellenzéki javaslatokat. Erre minden okuk megvan, hiszen Schröder márciusban jelezte: szükség esetén törvénymódosítással szorítja rá az érdekképviseleteket az álláshelyek megőrzését célzó paktumokban való részvételre.
A helyzet komolyságát jelzi, hogy a német munkaügyi hivatal legfrissebb adatai szerint
augusztusban sem csökkent érdemben a munkanélküliek száma. A 4,3 millió állástalan 10,4 százalékos munkanélküliségi rátának felel meg, ami meghaladja az európai uniós átlagot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.