BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Enyhül a francia csődtörvény

Megújul a francia csődtörvény a kormány elképzelései szerint. A terv célja az, hogy az életképes s csupán átmeneti likviditási zavarba került cégek közül az eddiginél kétszer több élje túl a csődeljárásokat.

A reform azután vált aktuálissá, hogy a kormány az "elavult" csődtörvényt nevezte meg az egyik fő okának, amely miatt kénytelen 3,2 milliárd eurós mentőkötelet dobni az Alstom gépgyárnak. Dominique Perben igazságügy-miniszter azt reméli, hogy az új törvény munkahelyeket ment meg a vállalatok túlélési esélyének növelésével.

Perbennak két fő célja van: megerősíteni a ritkán használt peren kívüli megegyezéses eljárást (réglement amiable) és bevezetni az amerikai, úgynevezett Chapter 11 módszer francia megfelelőjét. Mint ismeretes, a Egyesült Államok csődeljárásának ez az előírása lehetővé teszi a vállalatoknak, hogy a hitelezők elleni védelem ernyője alatt, működés közben hajtsák végre a túléléshez szükséges változtatásokat.

A francia réglement amiable eljárást 1984-ben vezették be, közbenső állomásként a teljes csőd bejelentése előtt. De ritkán éltek vele, mert a hitelezőknek kevés ösztönzést adott új hitelezésre, félve, hogy felelőtlen hitelezés miatt megbüntetik őket. Az új tervezet megerősíti ezt a közbülső szakaszt, mert új törvényes biztosítékokat és előjogokat nyújt az új hitelt adóknak. A francia bankok panaszkodtak, hogy felelőtlen hitelezés esetleges vádjának tették ki magukat, amikor az idén új kölcsönt nyújtottak az Alstomnak, egyes külföldi bankok meg is tagadták azt.

Az amerikai hitelvédelem meghatározott ideig érvényes bírói felügyelet alatt. Az új párizsi terv francia ízét megtartja, mert a bíró kezében van a végső döntés, és kedvezőbb a hitelező tárgyalási pozíciója. Egyúttal egy évre rövidül a felszámolási eljárás lehetséges időtartama. Az igazságügy-minisztérium szerint eddig a vállalatok "élőhalottak" voltak az alatt a sokszor több mint öt évig húzódó időtartam alatt, amíg felszámolták vagy feldarabolták őket. Mintegy 4000 vállalat likvidálása több mint 20 évig tartott. Az új törvény kiterjeszti a csőd lehetőségét új szakmákra is, például ügyvédekre és könyvvizsgálókra, továbbá mérsékli a tisztességesen csődbe ment vezetők büntetését. A parlament várhatólag jövő nyáron szavaz a javaslatról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.