A gyógyturizmus fejlesztése régi álma a Békés, Csongrád és Bács-Kiskun megyét összefogó dél-alföldi régiónak, hiszen itt európai viszonylatban is egyedülálló gyógyvízkincs található. A rekreációs turizmus élénkítése már a kilencvenes években igényként fogalmazódott meg. Érzékelhető volt, hogy a keleti országrész határ menti részén nagy gazdasági csodákra nem lehet számítani. Ugyanakkor az idegenforgalmi tervek és szándékok többnyire asztalfiókokba kerültek a forráshiány miatt.
A helyzet mára megváltozott, mivel az alternatív gazdasági ágazatként funkcionáló idegenforgalom ismét a figyelem középpontjába került. Néhány hónap múlva, EU-tagországként ugyanis új gazdasági modellben kell megtalálni a helyünket. Ezzel párhuzamosan az európai gazdaság is átformálódik, mivel - úgy tűnik - befejeződött az ipartelepítés és az ipari termelés növekedési korszaka. A társult országokban a GDP több mint ötven százalékát a szolgáltatási ágazatok adják, mint amilyen a turizmus is.
Magyarország adottságai megvannak ahhoz, hogy a gyors tőkemegtérülést produkáló gyógy- és konferenciaturizmusban európai tényezővé nője ki magát. Az új arculat optimális helyszíne lehet a dél-alföldi régió, tágabb értelemben pedig a Tiszántúl. Itt adott a gyógyvízkincs, és a többségében korszerűsített gyógyfürdők köre érintetlen, gazdag természeti környezetben található. A turisztikai szakemberek szerint a térség a tőkemegtérülésben és a szolgáltatási árakban is vonzó lehet az átformálódó hazai és nemzetközi gazdaságból felszabaduló tőke számára. Mindennek azonban fontos feltétele a megközelíthetőség, az M5-ös autópálya megépülése, illetve a kisgépes légi közlekedés fejlesztése.
A dél-alföldi régióban mostanra azok a városok kerültek előnyös helyzetbe, amelyek a 90-es évek közepétől konkrét projektekbe foglalták gyógy- és rekreációs turisztikai terveiket. Így például Orosháza-Gyopáros, Gyula, Mórahalom, Gyomaendrőd és Makó jelentős önerővel kezdték el megvalósítani programjaikat. A forrásokat többnyire az alap-infrastruktúra, a fürdő- és gyógyászati centrumok építésére fordították. A 90-es évek második felétől már PHARE- és regionális kísérleti programokra is tudtak pályázni. A központi költségvetés 2000 óta kezeli prioritásként a gyógyturizmus fejlesztésével öszszefüggő önkormányzati beruházási szándékokat. Ennek köszönhető, hogy a dél-alföldi régióban érdemi fürdőberuházások valósulhattak meg. A Széchenyi-tervből elnyert többletforrások főként azokban a városokban hoztak érdemi előre lépést, amelyek négy-öt év óta folyamatosan fejlesztik fürdőiket és korszerűsítik szolgáltatásaikat. A térségben meghatározó Szeged, Kecskemét, Békéscsaba, Szarvas és Szentes szerepe.
A KSH adatai szerint az előző kormány időszakában elkülönített, 31,8 milliárd forintos turizmusfejlesztési forrásból a dél-alföldi régió mintegy 4,9 milliárdos támogatáshoz jutott. Összesen 208 projekt kapott támogatást, amelyből Békés 2,5 milliárd, Csongrád 2 milliárd, Bács-Kiskun 360 millió forint támogatást kapott. A gyógyturisztikai piac szereplői jól reagáltak az új Széchenyi-program lehetőségeire is: a gyulai várfürdő például dotációt tudott szerezni a teljes körű rehabilitációhoz 400 millió forint önerő és városi önkormányzati pénz mellett.
A régióban az egy lakosra jutó támogatás összege 3549 forint volt. Ez az országos átlagot több mint 400 forinttal meghaladta. A térség nagy turisztikai kincse a halban gazdag Duna, a Tisza, a Körösök, a Maros és a holtágak, valamint a tavak. A nagy állóvízfelületek a vízi turizmus kedvelt helyei: a Szelidi-, a Kunfehértói- és a Vadkerti-tó, illetve a kiskunhalasi sóstó horgászparadicsomnak minősül. A Körösök völgyének érintetlen természeti környezete is egyre több látogatót vonz. Az ismert körös-toroki strandtól Szeged vízi úton is elérhető. A Fekete- és a Fehér-Körösök találkozásánál található Szanazug.
A Berettyó és a Sebes-Körös vidékén a Sárrétet megszámlálhatatlan holtág szeli át. A Hármas-Körösök völgyében a Szarvast és Békésszentandrást körülölelő siratói holtágak Magyarország egyik legnagyobb állóvízfelületét reprezentálják. Békéscsaba önkormányzata Natúrpark elnevezésű egyesületet hozott létre a Körösök mentén található közép-békési településekkel. A kistérségi összefogás célja, hogy uniós források bevonásával - nyugat-európai mintára - natúrparkot építsenek ki. A gyógy- és a természeti turizmus lehetőségei és a települések idegenforgalmi fejlesztései iránti elkötelezettsége alapján a régió a magyarországi turisztikai kínálat vonzó, új szegmense lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.