Magyarország akkor lesz versenyképes az EU-tagországok turisztikai piacán, ha termál- és gyógyvízkincsét versenyképes szolgáltatássá tudja fejleszteni - állítja Széles Gábor, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke. Minden adottságunk megvan ahhoz, hogy a rekreációs turizmus a gazdaság egyik dinamikus, új ágazata legyen. A gyáriparosok olyan mintaprojektek megvalósítását javasolják, amelyek az EU-tagállamok és a többi belépő ország számára is vonzó lehetőségeket kínálnak.
Az elképzelésekről a szövetség Békés megyei szervezete által kezdeményezett mai, orosháza-gyopárosfürdői konferencián is szó lesz, amelyen Kökény Mihály egészségügyi miniszter is részt vesz. Széles Gábor a Benelux államok példáját említve elmondta: ezek az országok tengerentúli beszállításra alkalmas kikötőik logisztikai sajátosságait ajánlották fel új stratégiai elemként. Ennek nyomán Amszterdam és Antwerpen ma vezető pozíciót tölt be. Spanyolország üdülőpartjainak adottságaira hivatkozva tudott vonzó stratégiát felkínálni annak érdekében, hogy tengerpartja Európa egyik üdülőparadicsomává váljon. A szövetség javaslatai olyan pluszértékeket hordozó projekteket tartalmaznak, amelyek révén más társult országokkal is el tudjuk fogadtatni, hogy belépésünkkel számukra is többletértéket hozunk - mondta az elnök.
Az egyik perspektivikus terület a rekreációs turizmus lehet. Az ágazat dinamizálásához viszonylag kevés állami forrásra lenne szükség. A szállodák magánkézben vannak, és a tulajdonosok a szükséges befektetéseket megvalósítják, ha a szektorban fantáziát látnak. Több részprojekt beilleszthető az EU strukturális és régiófejlesztési programjaiba is, de a helyzetbe hozás érdekében Széles Gábor szerint több területen előbbre kell lépni.
A fejlesztésre szoruló szegmensek közül a gyógyfürdőkhöz kapcsolódó infrastruktúra az egyik legfontosabb. Az elmúlt három-négy évben a gyógyvízturizmusban állami részvétellel jelentős beruházások valósultak meg, ám a látványfürdők önmagukban csak belföldi keresletet gerjesztenek. Az egészségügy a rekreációs turizmus másik fontos mozgatórugója, ezért e szempontokat az elhatározott reform és a kórház-privatizáció során figyelembe kellene venni. Széles Gábor szerint a kórházak egy részében az EU-tagországok nyugdíjasai számára vonzó kínálatot kellene kialakítani.
Az előbbiekhez hasonlóan fontos lehet egy átfogó szállodafejlesztési program megvalósítása is, amely harmonizálna az egészségügyi reformmal és a kórházi rekreációs ellátás kiépülésével. E három elem összekapcsolása olyan szolgáltatást adhatna, amely az EU érdeklődését is felkelthetné. Az európai nyugdíjasok számára lehetőség nyílna arra, hogy saját biztosítótársaságaikon keresztül standard rekreációs szolgáltatásokat vehessenek igénybe. E lehetőségek egyébként a társadalombiztosítási intézeteken kívüli magánszemélyeknek is megfelelő minőségű programokat nyújthatnának.
Az MGYOSZ a rekreációs turizmusban néhány mintaprogramot javasol az illetékes kormányzati szerveknek, önkormányzatoknak és gazdasági szereplőknek. Széles Gábor elmondta: a megvalósításban olyan látványos gyógyfürdőkre eshetne a választás, ahol már adottak a feltételek.
Ilyen helyszín lehetne Gyopárosfürdő és Hévíz. Szóba jöhetne még néhány más, országos jelentőségű látványfürdő is, amelyek kisebb beruházásokkal és átszervezésekkel képesek lennének a mintaprogram végrehajtására. E projektek az EU számára unikumot jelenthetnének. Nekünk pedig az ágazat fejlesztése azért lehet fontos, mert a rekreációs turizmus stabil, egyre növekvő bevételt hozhatna abban az esetben is, ha az export nem tudna visszatérni a korábbi fejlődési pályá-ra a külső gazdasági recesszió miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.