BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Munkaerőpiac: korosztályok, nemek, régiók

A társadalmi jelzőszámok alkalmazásával készítették elemzésüket Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szakemberei a Társadalmi helyzetkép 2002 című tanulmányban - amely az adatokon túlmenően bemutatja a feltárt jelenségek okait és a folyamatokat - a hazai munkaerőpiac és a keresetek alakulásáról is.



Az európai uniós gyakorlat a gazdasági aktivitás arányát a 15-64 éves népességhez viszonyítja. A kutatók így számolva megállapították, hogy Magyarország 2000-ben Olaszországhoz állt a legközelebb, jócskán elmaradva az Európai Unió átlagától, míg Ausztria, Finnország, Anglia és Svédország - tartósan 70-75 százalékos aktivitási arányaival - meghaladta az uniós átlagot.





>> Hullámzó

gazdasági aktivitás



A gazdaságilag aktív népesség a kilencvenes évek elejétől folyamatosan csökkent Magyarországon, majd 1997-től az évtized végére némileg emelkedett. A növekedést a munkanélküliség 1993 óta tartó folyamatos visszaszorulása mellett a foglalkoztatottak arányának szerény növekedése idézte elő. 2001-ben az aktivitási arány csaknem minden korcsoportban alacsonyabb volt, mint 1992-ben, különösen a 15-19 és 20-24 éves korosztá-

lyokban. Ezzel ellentétes a tendencia az 55-59 évesek között, mivel az 1992-es 34,3 százalékos ráta 2001-re 37,5 százalékra emelkedett.

A munkaerőpiac fő mutatója, a foglalkoztatottság 2000-ben csak szerény mértékben javult. A foglalkoztatási ráta az 1996-os és 1997-es 46,7 százalékos mélypont után 2001-ben alig haladta meg az 50 százalékos értéket.

A foglalkoztatottakon kívül gazdaságilag aktívnak minősülnek a statisztikusok szerint a munkanélküliek is. Számuk mindkét - a regisztráción, illetve a munkaerő-felmérésen alapuló - számbavétel szerint csökkent.

A kilencvenes évek munkaerőpiaccal kapcsolatos vizsgálatainak egyik kulcskérdése volt a gazdaságilag inaktívak részarányának alakulása a 15-74 éves (potenciálisan aktív) népességben. A ráta - a foglalkoztatási arány inverzeként - először növekedett, majd csökkent a kilencvenes évtized végén. A nemek közötti különbség azonban stabil maradt.





>> Kényszer szülte

inaktivitás



A kilencvenes évek gazdasági változásai - a gazdaságszerkezet átalakulása, a kelet-európai piacok elvesztése, a recesszió - az évtized első harmadában a munkanélküliség robbanásszerű növekedését okozták. A munkanélküliség 1993-ban emelkedett a legmagasabbra, amikor a 12 százalékot is megközelítette, azóta folyamatosan csökkent. A mutató értéke a férfiak körében nagyobb, és ez a tendencia tartós.

A kilencvenes években a 15-19 éves népesség munkanélküliségi rátája messze meghaladta a többi korcsoportét: 1993-ban 33,3 százalék volt, és csak 1998-ban csökkent 25 százalék alá. A 20-24 évesek körében a mutató szintén viszonylag magas, bár kevésbé szakad el a többi korosztályétól. Az életkor előrehaladtával a csökkenő munkanélküliségi ráta az önként vállalt inaktivitással is magyarázható: az idősebb munkavállalók a munkanélküliség helyett a talán több biztonságot nyújtó korengedményes vagy rokkantsági nyugdíjat választják. A különféle kényszerítő körülményekhez való igazodás azonban más korosztályokban is előfordul: az alacsony iskolai végzettségű 15-19 éves fiatalok meg sem kísérlik, hogy munkahelyet keressenek, inkább otthon maradnak; a gyermekgondozáson lévő nők legalább néhány évre szintén felhagynak a próbálkozással.

A fiatalok foglalkoztatottsági szintje Magyarországon az európai uniós átlagnál kedvezőbb. Míg ott 2000-ben a 15-24 évesek munkanélküliségi rátája 16 százalék, nálunk 12,1 százalék volt. 2001-ben a ráta nálunk még alacsonyabb, 10,8 százalék volt. A közösség tagországai között ebben a tekintetben feltűnőek a különbségek: Ausztriában például ez az érték alig valamivel több mint 5 százalék, míg Olaszországban majdnem 31 százalék.

Az állástalanság időtartama figyelemre méltó változásokon ment keresztül: 1992-ben a többség átlagosan 7-11 hónapot töltött munka nélkül, 1993-ban pedig több mint 35 százalékuk 12-24 hónapot. A KSH-nak 1994 óta állnak rendelkezésére adatok azokról, akiknek 25 hónapnál hoszszabb ideje nincs munkájuk. Az állástalanok jelentős része csak nagyon nehezen tud visszatérni a munkaerőpiacra.

Az Európai Unióban alkalmazott definíció szerint a tartósan munkanélküliek kategóriájába az sorolható, akinek legalább 12 hónapja nincs állása. E szerint Magyarországon 2001-ben a munkanélküliek 47 százaléka tartozott ide.

A munkanélküliség mértéke az egész országban csökkent, 2001-re a Közép-Dunántúlon volt a legerőteljesebb (11,7-ről 4,3 százalékra). A fejlettebb térségeknek - ahol magasabb színvonalú az infrastruktúra, képzettebb a munkaerő, így több a munkalehetőséget kínáló beruházás - kevésbé kell a tömeges állástalansággal szembenézniük.





>> A gazdasági szerkezet modernizálódásának jelei



Közismert, hogy a kilencvenes évek elején a gazdaság tulajdo-nosi szerkezetében jelentős változás következett be. Az állami

tulajdon dominanciája a privatizáció nyomán fokozatosan megszűnt, mára a magánvállalko-

zások, a magántulajdonban lévő gazdasági társaságok vannak túlsúlyban. A Tárki adatai szerint 2000-ben a foglalkoztatottak több mint 57 százaléka dolgozott a magánszférában, míg állami, költségvetési vagy önkormányzati tulajdonú társaságnál az évtized elején 61, a végén már csak 36 százalék.

A kilencvenes években a foglalkoztatás jellegében is változások történtek. Emelkedett az alkalmazottak részaránya: 1992-ben a foglalkoztatottak 80 százalékát tették ki, 2001-ben pedig már 86 százalékra emelkedett a hányaduk. A szövetkezeti tagok 1992-ben még 6 százalékos részaránya 2001-ben az 1 százalékot sem érte el. A segítő családtagok aránya már az évtized elején is alig haladta meg az 1 százalékot, 2000-re 0,7 százalékra csökkent.

A rendszerváltással együtt járó gazdasági válság az egyének munkaerő-piaci döntéseire is nagy hatással volt. Az egyéni vállalkozók egy része olyan ön-

foglalkoztató, akinek a jövedelmét háztartása használja fel, háttérbe szorítva az üzleti célú

felhalmozást. Helyzetüket többnyire a munkanélküliség elkerülése vagy egyéb munkaerő-piaci kényszerhelyzet motiválta. A hagyományos értelemben vett vállalkozók ezzel szemben a piac stabil szereplői, akik kiterjedt kapcsolataikkal hosszú távon képesek fenntartani és fejleszteni tevékenységüket. Természetesen ők is önálló tevékenységük jövedelmeiből élnek, de formálisan, szervezetileg elkülönítve kezelik vállalkozásuk és háztartásuk gazdaságát.

Azt a jelenséget, hogy a viszszaszoruló mezőgazdaságból a munkaerő előbb az iparba, majd a szolgáltatási szférába áramlik, a szakirodalom a gazdaság modernizálódásának indikátoraként tekinti. A nyolcvanas évek elején a foglalkoztatottak mintegy 20 százaléka dolgozott a mezőgazdaságban, és 40-40 százaléka az iparban és a szolgáltatásokban. 2001-re a mezőgazdaságban dolgozók aránya 5,5 százalékra esett vissza; az ipar foglalkoztatta az összes kereső 33,2, a szolgáltatási szektor pedig a 61,3 százalékát.

Nemzetközi összehasonlításban 1998-ban Magyarországon (58 százalék) és Csehországban (54 százalék) a szolgáltatásban foglalkoztatottak aránya az OECD-átlag (64 százalék) alatt maradt. Kiemelkedik a sorból az Egyesült Államok, 74 százalékos adatával.

A kilencvenes években terjedt el a részmunkaidős vagy a határozott idejű munkaszerződéssel való alkalmazás Európában. Az utóbbi aránya nálunk lassan növekszik: 2000-ben (6 százalék) csak mintegy fele az európai uniós átlagnak (13,6 százalék). A nemek szerinti különbségek ezen a téren nem számottevőek, egyaránt 6-7 százalék körüliek az arányok. Nagyobbak azonban a korcsoportonkénti differenciák: a határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztatottak között a 15-29 évesek aránya jóval magasabb, mint a határozatlan idejű szerződéssel rendelkezőknél.

Az egyes foglalkoztatási formákban más-más mértékben találhatók meg a különböző társadalmi helyzetű csoportok: a határozatlan idejű munkaszerződéssel foglalkoztatottak között a szolgáltatók, a szakképzett és szakképzetlen munkások csoportjai hasonló arányban jelennek meg (20 százalék körüli értékek), a határozott idejű munkaszerződésűek körében több mint 40 százalékos a szakképzetlen munkások aránya.

Az atipikus foglalkoztatási módok közé sorolják a KSH szakemberei a részmunkaidős alkalmazást is. Magyarországon ez szintén sokkal kevésbé gyakori, mint az OECD-országokban, ahol a munkavállalók átlagosan több mint 15 százalékára terjed ki. Nálunk 2000-ben 3,2 százalék, azaz kevesebb, mint az OECD-átlag egynegyede. A részmunkaidős foglalkoztatottság a többi közép-európai országban sem terjedt el. 2000-ben a munkavállalók kevesebb mint 10 százaléka dolgozott ebben a formában, országonként jelentős különbségekkel: például Romániában 16, míg Szlovákiában 2 százalék.

A teljes munkaidőben foglalkoztatottak 31 százaléka nem a szokásos 40 órás munkahét szerint dolgozik, csaknem 10 százalék a változó munkarendben alkalmazottak aránya.

A munkával töltött idő mértékében is jelentős változások mentek végbe az utóbbi másfél évtizedben. Makroszinten az 1980-as évek közepe óta a 15-74 éves népesség kereső-termelő munkára fordított ideje háromnegyedére csökkent: 1986-ban egy átlagos napon még 280 percet tett ki, 2000-ben csupán 215 percet. Ennek oka többek között a foglalkoztatottak számának csökkenése és a hivatalos munkaidő rövidülése.

A nyolcvanas évek derekán még a mezőgazdasági munkások fordították a legtöbb időt keresőtevékenységre, de 2000-re ebben jelentős visszaesés következett be, elsősorban a mezőgazdasági tevékenységek visszaszorulása miatt. A vezetők és a szakképzett munkások több időt fordítanak munkára, mint korábban.





>> Bért növel a tapasztalat és szaktudás



A rendszerváltással együtt járó gazdasági visszaesés miatt csökkent a keresetek reálértéke. A nettó reálkereset 1992-ben és 1994-ben átmenetileg növekedett ugyan, de 1995-ben drasztikusan visszaesett. 2001-re a mutató az 1994-es értéket közelítette.

Az 1992-es bruttó átlagkeresetekhez viszonyítva 1994-re szinte minden gazdasági ágban 50 százalék körüli volt a növekedés. 1998-ban a gazdasági ágak között már mutatkozik különbség: a villamosenergia-iparban és a pénzügyi ágazatban a növekedés meghaladta az átlagot, míg az egészségügyben és az oktatásban elmaradt attól. 2001-re ezek az eltérések éleződtek, és a kedvezményezettek közé az ingatlanágazat is felsorakozott.

Az egyes gazdasági ágakban 1992-ben elért bruttó átlagkereseteket a nemzetgazdasági átlaghoz viszonyítva a legnagyobb elmaradás a mezőgazdaságban, továbbá az oktatásban, a feldolgozóiparban, a vendéglátásban, az építőiparban és az egészségügyben; viszonylag kedvezőbb helyzetben a pénzügyi, a villamosenergia-ipari, a közigazgatási, valamint az ingatlanpiaci szektor és a bányászat volt. A keresetek ágazatok szerinti sorrendje 2001-ben lényegében ugyanez maradt. A vendéglátásban dolgozók átlagjövedelme - amely különben is elmaradt a nemzetgazdasági átlagtól - a vizsgált időszakban több mint 20 százalékkal csökkent. (Igaz, ebben az ágban a legjelentősebbek azok a jövedelmek, amelyek a hivatalos statisztikákban nem jelennek meg.) 2001-ben az oktatásban, az építőiparban és az egészségügyben az átlagjövedelmek továbbra sem érték el a nemzetgazdasági átlagot, lemaradásuk inkább fokozódott. Az 1990-es évek elején a ver-seny-, illetve a költségvetési szférában a bruttó átlagkeresetek szinte megegyeztek, a kilencvenes évek közepére az előbbiben mutatkoztak jobb jövedelmi po-zíciók, míg 2001-re a sorrend látványosan megfordult.

A bruttó átlagkereset a pályakezdőknél az átlag 60-80 százalékát tette ki; a 31-45 éves korosztály munkaerő-piaci tapasztalata és szaktudása oly módon jut ki-fejezésre, hogy jövedelmeik elérték a nemzetgazdasági átlagot; 46-50 éves kortól a nyugdíjkorhatárig az átlagbérek erőteljesen növekedtek.

2000-ben a férfiak bruttó átlagkeresete minden korcsoportban magasabb volt, mint a nőké. A különbségek az életkor előrehaladtával egyre nagyobbak: a húszévesnél fiatalabbak körében még alig mutathatók ki, a középső korosztályokban növekszik a távolság, ami a 60 éven felülieknél a legjelentősebb.

2000-ben az általános iskolai végzettséggel sem rendelkezők bruttó átlagkeresete csaknem 45 százalékkal maradt el az átlagtól; az általános iskolát végzetteké annak 62,4 százaléka volt; az átlagot a középiskolai végzettségűeké közelítette meg leginkább (98,5 százalék); a főiskolai és az egyetemi végzettségűeké pedig (139,6, illetve 232,6 százalék) meghaladta azt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.