Komoly szimpátiát sikerült ébresztenie Franciaországnak költségvetési politikája iránt az unió pénzügyminisztereinek tegnapi tanácsülésén (Ecofin). Hollandia és Ausztria ugyan továbbra is kiáll a stabilitási paktum szigorú alkalmazása mellett Párizs esetében, úgy tűnik azonban, hogy a többség nem osztja véleményüket. Hírügynökségi értékelések szerint emiatt erősödik a paktum felvizezésével egyenértékű elnéző értelmezés lehetősége.
"Érdekes és meggyőző volt nem csupán a deficit három százalék alá hozatala melletti francia elkötelezettség, hanem Francis Mer pénzügyminiszter szerkezeti reformok végrehajtása melletti eltökéltsége is" - értékelte Mernek az Ecofin előtti beszámolóját Didier Reynders belga pénzügyminiszter, a "galambok" egyik vezére. "Meglehetősen ellenzem a szankciókat. Adott a paktum, adott az abszolút szükségszerűség a deficit csökkentésére, de létezik egy másik szükségszerűség is, nem kevésbé abszolút, a gazdasági növekedésre" - tódította luxemburgi kollégája, Jean-Claude Juncker.
Mások azonban még mindig próbálják ütni a vasat. Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter az ülés után is "erős kétségeinek" adott hangot a deficit 3 százalék alá csökkentésére irányuló francia politikai akarattal kapcsolatban. Holland kollégája, a "héják" vezérének titulált Gerrit Zalm szerint nem elégségesek a deficitcsökkentést célzó francia tervek. Mint ismert, Párizs az idén 4 százalék körüli államháztartási hiányra számít, s jövőre is csak 3,6 százalékra kívánja azt leszorítani, amivel immár egymás után a harmadik évben sértené meg a legfeljebb 3 százalékot megengedő paktumot.
Mi több, a franciák a strukturális, tehát konjunkturális hatásoktól megtisztított deficitet is csupán 0,7 százalékkal csökkentenék jövőre, amit Pedro Solbes, az Európai Bizottság illetékes tagja is kevesell (éppen ez különbözteti meg az idén szintén már másodszor paktumsértő Németországot Párizstól - Berlin 1 százalékpontot elérő, a strukturális deficitet illető faragási tervei jobb visszhangot kaptak). A biztos jelezte, hogy ezek alapján Brüsszel folytatja a túlzott hiány megállapításáról döntő folyamatot, amely végső esetben súlyos pénzbüntetésekhez is vezethet.
Végső döntés mindazonáltal még nem született Párizs elítéléséről. Az ülésen elnöklő Giulio Tremonti olasz pénzügyminiszter is azt tartotta legfontosabbnak hangsúlyozni, hogy minden érintett fél a megoldás megtalálására törekedett. Mint Hans Eichel német pénzügyminiszter megfogalmazta, "az a mi bajunk, hogy fenntartható növekedés nélkül nem lehet költségvetési konszolidációt megvalósítani". A dilemma tehát továbbra is fennáll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.