Duisenberg: jó lenne euróért venni orosz olajat
Wim Duisenberg, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke üdvözölné, ha Oroszország euróért adná az olajat bizonyos európai fogyasztóknak. Putyin elnök nem zárta ki, hogy Oroszország áttérjen a dollárról a közös európai valutára az olaj árának meghatározásakor (VG, 2003. október 10., 12. oldal). Amennyiben a világ második legnagyobb olaj- és gázexportőre áttérne az euróra, az egy szimbolikus győzelem lenne a közös valuta számára, és növelhetné szerepét mint nemzetközi felhalmozási valuta, ezzel kihívás elé állítva a dollárt. (Reuters)
Irak 35 milliárd dolláros mentességet kér
Irak szeretné, ha a Párizsi Klub leírná az ország mintegy 50 milliárd dolláros kereskedelmi adósságainak 65-70 százalékát - mondta hétfőn az Egyesült Államok által támogatott iraki kereskedelmi miniszter. Ali Allavi szerint erre azért lenne szükség, hogy Irak könnyebben tudja újjáépíteni infrastruktúráját, és nagyobb lendületet adhasson a gazdaságnak. Sikeres tárgyalások esetén megkezdődhetne a hatalmas összegű, rossz hitelek által terhelt, ütött-kopott bankrendszer rendbetétele - mondta Allavi. (Reuters)
Jogtalan izraeli export
Az elfoglalt izraeli területekről származó árukat sújtó vámtarifák kivetése miatt brit és francia cégek pert fontolgatnak nemzeti vámhatóságaik ellen. Kereskedelmi megállapodásuk értelmében Izrael számos árut exportálhat az EU-ba vámmentesen. Azonban a preferenciális egyezmény Izrael 1967. évi határaira vonatkozik. Így a Ciszjordániából, Kelet-Jeruzsálemből, a Gázai övezetből és a Golán-fennsíkról származó áruk "Made in Israel" jelzése a közösségi jogba ütközik. Az elsősorban zöldség- és gyümölcsexport 4,65 millió euróra tehető, mely csupán 2 százaléka Izrael összes, az EU-ba irányuló kivitelének. (Financial Times)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.