A gazdasági önkormányzat erősítését a politika helyesli, ám amint konkrét pénzösszegek, feladatkörök kerülnek a képbe, máris minden bizonytalanná válik - mondta lapunknak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Kijelentését az motiválta: a várakozásokhoz képest mégsem látszanak érvényesülni a kamarai igények.
Mint arról már beszámoltunk, a kamarák kormányzati szintű konzultációk során elérték egy a jövő évi büdzséhez benyújtott módosító indítvány benyújtását, amelynek révén a kabinet tervezetében szerepeltetett 90 millió forintos központi támogatásuk 120 millióval emelkedhetett volna. Ahhoz képest, hogy Parragh László közlése szerint kifejezett ígéretet kaptak a korrekció végigvitelére, a parlament múlt keddi döntései során az indítvány nem kapta meg a szükséges számú igen szavazatot. Szabó Lajos, az MSZP költségvetési munkacsoportjának vezetője kérdésünkre még nem tudta megmondani, a második körös módosító javaslatok között lesz-e hasonló tartalmú indítvány. Hozzátette: az újabb csomagról mai ülésén tárgyal a szocialista frakció, ekkor tisztulhat ki a kép. Parragh László minderről még annyit közölt: tárgyalnak tovább.
Meglehet, a gazdasági kamarákról szóló törvény módosításának eredeti tervezetében foglaltak jelentik azt a határt, ameddig ma el lehet menni - vonta le a következtetést az MKIK elnöke. Noha az egyeztetések első szakaszában úgy tűnt, a kamarák közfeladatainak konkretizálásához - vagyis ahhoz, hogy ezeket ne feltételes, hanem kijelentő módban sorolja fel a jogszabály - hozzájárul a kormány és a kormánypártok, a kezdeményezés hamarosan elbukott. Éppúgy, mint az, hogy váljék lehetővé számukra közfeladatok ellátása is.
A legtovább az a javaslat tartotta magát, amely szerint a kamarák érvényesíthették volna az etikai szabályzatukban foglaltakat a nem kamarai tagok vonatkozásában is. Ezt egy szintig így is megtehetik - például a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordulhatnak észrevételeikkel -, de nem hozhatják nyilvánosságra a "vétkes" gazdálkodó szervezetek, vállalkozók nevét. Bár a kiterjesztést célzó két indítványt szocialista képviselők nyújtották be, a gazdasági bizottság múlt heti ülésén csak az egyik kapta meg a többség voksait. Mégpedig úgy, hogy sem a kormányoldal, sem az ellenzék nem szavazott egységesen. A javaslat további parlamenti sorsa ezek után több mint kérdéses. A kormány ugyanis - az Igazságügyi Minisztérium álláspontja alapján - adatvédelmi okokra hivatkozva határozottan elutasítja azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.