BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lázonganak az amerikai cégek

Egyre nagyobb kárt okoznak az amerikai vállalatoknak a terrorizmus elleni harc jegyében hozott biztonsági intézkedések. A washingtoni hatóságok nem hajlandók érdemben meghallgatni a panaszokat.



A 2001. szeptember 11. óta foganatosított biztonsági intézkedések nagyon sok országot érintenek, köztük az Egyesült Államok olyan fontos gazdasági partnereit is, mint Kína, Oroszország vagy India. A hatóságok például mélyrehatóan ellenőrzik valamennyi, az úgynevezett "technológiailag érzékeny" iparágakban dolgozó külföldi hátterét; a listán 16 ágazat szerepel, a repülőgépgyártástól a biotechnológián és a vegyiparon át a számítástechnikáig és a várostervezésig. Ez különösen érzékenyen érinti a csúcstechnológiai termékeket exportáló vállalatokat, hiszen ezek ügyfelei a helyszínen szeretik tanulmányozni az újdonságokat.

Andrew Somers, az oroszországi amerikai kereskedelmi kamara elnöke nemrég hosszú listát terjesztett elő Washingtonban a hosszadalmas vízumprocedúra által okozott nehézségekről. Ez azonban nem hatja meg a hatóságokat. Miközben az amerikai vámszervek mindent megtesznek azért, hogy minimalizálják a szállítmányok fokozott ellenőrzése által okozott gondokat, a belbiztonsági minisztérium és az FBI nem is hajlandó érdemben meghallgatni a vállalatok képviselőit - idézi a Financial Times Ed Rice, a multinacionális cégekért lobbizó CETE elnökének nyilatkozatát. A Bush-kormányzat azzal védekezik, hogy az utóbbi időben jelentősen csökkenteni tudta a vízumelbírálások időigényét. A vállalatok szerint azonban éppen hogy romlik a helyzet, hiszen folyamatosan újabb és újabb biztonsági rendszabályok lépnek hatályba; jövőre már ujjlenyomatot is vesznek minden vízumigénylőtől. Miközben a feladatok sokasodnak, a konzulátusok létszáma nem bővül, így elkerülhetetlen a hosszú várakozás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.