BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekvő magyar esélyek a kínai piacon

A húsz magas rangú kormánytisztviselőből és számos üzletemberből álló, Zhang Zhigang (Csang Csekang) kereskedelmi miniszterhelyettes által vezetett kínai delegáció deklarált célja befektetési lehetőségek felkutatása Magyarországon - közölte a Világgazdasággal Major István, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára. Hozzátette: Magyarország számára nagy lehetőséget kínál az európai származási szabályok alkalmazása. Miután a legalább 50 százalékos európai hányadot tartalmazó termékek európai származásúnak számítanak, s ennek megfelelő elbánást kapnak, alaposan felértékelődik az itteni termeltetés. Ez például az elektronikai iparban komoly előnynek számít - mondta a helyettes államtitkár.

Jelentős fejlemény, hogy alig néhány hónappal a magyar kormányfő pekingi látogatása után hivatalos kínai delegáció látogatott Budapestre - hangoztatta Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter a tegnapi magyar-kínai üzletember-találkozón. Csillag szerint az is örvendetes, hogy az idén eddig közel 40 százalékkal nőtt a Kínába irányuló magyar export. Ennek eredményeként az év végére a korábbi 80-100 millió dollár után várhatóan el fogjuk érni a 200 milliós kivitelt. Uniós csatlakozásunk után Magyarország jelentené az Európai Unió keleti kapuját, amelyen keresztül kapcsolatokat építhet majd ki Nyugat-Európával Kelet dinamikusan fejlődő térsége. Ami a magyar cégek kinti jelenlétét illeti, az ITDH kínai képviselete azt is segíti előmozdítani, hogy legyenek olyan irodahelyiségek, amelyek nemcsak egyedüli, hanem osztott használatára is mód nyílik. Rövid távú elképzelés a meglévő pekingi mellett magyar kereskedelmi kirendeltség létesítése Sanghajban.

A kétoldalú kereskedelem Kína javára mutatkozó kiegyensúlyozatlanságát magyar szállításokkal is oldani lehetne - fejtegette Zhang Zhigang. A következő három évben Kína összesen ezermilliárd dollár értékben importál gépeket, alkatrészeket. Ezért ott várják az ilyen versenyképes magyar termékeket, de a Magyarországon gyártott gépjárműveket, alkatrészeket is. Szívesen látják a magyar befektetőket is, ami hozzájárulhat az oda irányuló exportunk növeléséhez. Kínai turisták várható magyarországi csoportos látogatásai is enyhíthetik az árucsere-forgalom egyensúlyának hiányát. Zhang Zhigang felajánlotta Kína részvételét a magyar autópálya-építésben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.