BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Negyedmillió magyar szélessávon netezik

A magyarországi internet-előfizetések száma a legfrissebb adat szerint elérte a 633.371-et, az előfizetők közül 256.699-en a korszerű, széles sávon férnek hozzá a nemzetközi hálóhoz - mutatott rá Csepeli György, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium politikai államtitkára a tudásalapú társadalommal foglalkozó csütörtöki rendkívüli kormányszóvivői tájékoztatón.

Az államtitkár elmondta, hogy ez a két szám sokat elárul egy ország fejlettségéről. A szaktárca arra törekszik, hogy minél többen érjék el Magyarországról is az internetet.

Többek között ezt a célt szolgálja a közháló kiépítése, amelynek révén a kormányzati informatikába nem tartozó helyi közigazgatási szervek, közintézmények, iskolák, közfeladatot betöltő egyéb szervezetek, s a civil szféra jut az elektronikus kommunikáció lehetőségéhez.

A közháló-programra a szaktárca jövőre 6 milliárd 500 millió forintot fordít. A most meghirdetett öt, illetve a jövő héten meghirdetendő további két közbeszerzés a program első fázisához tartozó feladatok megvalósítását szolgálja. Ebben az első fázisban 7.300 végpontot létesítenek, illetve megvalósulnak az infrastruktúra meghatározó részei.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a Nemzeti Digitális Adattár kiépítésére jövőre 1 milliárd 700 millió forintot fordíthatnak. Ez lehetővé teszi a nemzeti kultúra értékeinek digitális formában történő elérhetőségét.

Új kezdeményezésként támogatják a virtuális egyetem megvalósítását, melynek segítségével egyetemi szintű ismeretekhez juthat bárki a számítógépes kapcsolat segítségével.

Kísérleti jelleggel megkezdte működését a digitális középiskola, melynek révén Borsod-Abaúj-Zemplén megyében több mint 200 roma önkormányzati képviselő kezdi meg tanulmányait, s szerezheti meg az érettségi bizonyítványt. A tervek szerint négy év alatt ezer tanulója lesz a digitális középiskolának, amennyiben beválik, szélesebb körű alkalmazása is lehetséges.

Az államtitkár a lehetőségek között említette, hogy a határainkon túli lakosság is magyar érettségi bizonyítványt szerezhet a digitális középiskola révén.

Csepeli György szólt arról is, hogy a millenáris parkot továbbfejlesztve 2004-ben egy "jövő kiállítást" kívánnak megrendezni több tárca összefogásával. Később ezt a kiállítást továbbfejlesztik, s létre hozzák a jövő házát, egy világszínvonalú informatikai, kulturális, tudományos és oktatási központot.

Burány Sándor a tudásalapú társadalom témakörhöz kapcsolódva a rendkívüli kormányszóvivői tájékoztatón elmondta, hogy jövőre az idei 475 millió forintról 2 milliárd 900 millió forintra emelik a szakképzettséggel nem rendelkező és fogyatékos személyek számára indított felnőttképzés finanszírozását.

Így az idei 5.340 személy helyett 21 ezret vonhatnak be ebbe a képzésbe.

Mint a miniszter elmondta: a humán erőforrás fejlesztésére 2004-ben mintegy 50 milliárd forintos európai uniós támogatással együtt 62,6 milliárd forint jut majd.

Az esélyegyenlőség javítását a következő három évben több mint 10 milliárd forint szolgálja - mutatott rá a miniszter.

Általános foglalkoztatáspolitikai kérdésekről szólva elmondta, hogy a foglalkoztatás javulásával, a munkanélküliség csökkenésével, mint tendenciával elégedett, azzal viszont nem, hogy még mindig igen alacsony a magyarországi foglalkoztatottsági ráta, s igen sok azon munkanélküliek száma, akik nem keresnek aktívan munkát, így a munkaerő-felmérés szerint inaktívnak számítanak.

Az aktív korú népesség 56 százaléka dolgozik Magyarországon, miközben az Európai Unió átlagában ez a szám 64 százalék.

A tárca a változás érdekében egy új stratégiát dolgozott ki, melyet elsőként az Országos Érdekegyeztető Tanács keretei között vitat meg a szociális partnerekkel.

A stratégia egyik célkitűzése, hogy javuljon a munkaerőpiaci és képzési szerkezet közti összhang. Ennek érdekében rövid, közép és hosszú távú prognózisokat dolgoznak ki. A pályaválasztóknak rendelkezésükre áll majd, hogy az adott szakmában és régióban a szakképesítés megszerzését követően milyen elhelyezkedési lehetőségek várhatók - mutatott rá Burány Sándor. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.