Előreláthatólag nem hoz megrázkódtatást az európai uniós csatlakozás a magyar élelmiszerpiacon, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy a termékpaletta egyes szegmenseinél sem következhetnek be érzékelhető módosulások. Az ok a vámok és az egyéb adminisztratív importkorlátozó eszközök teljes felszámolásában keresendő.
Az EU-s behozatal feltételeit 2000 óta kifejezetten javították azok a kétoldalú megállapodások, amelyeket az unió és Magyarország az élelmiszer-kereskedelem liberalizálása érdekében kötött. Az egyezmények alapvető célja az volt, hogy már a csatlakozás előtt olyan versenyfeltételeket teremtsenek, amelyek az egységes EU-s piacon lesznek. Ez a vámok és a kvóták kölcsönös és fokozatos lebontását jelentette, amely az unióba irányuló magyar export esélyeit is növelte. Az egyezmények révén mára az évi 1,3-1,4 milliárd euróra tehető uniós hazai agrárkivitel 98 százaléka vált liberalizálttá, míg a 700 milliós EU-s import 84-85 százaléka érkezhet akadálytalanul az országba. Az adatok azt is mutatják, hogy Magyarország - egyedüliként a térségben - meg tudta őrizni pozitív szaldóját az unióval folytatott kétoldalú agrárkereskedelemben.
Ha az EU-s termékek valóban versenyképesek lettek volna a magyar piacon, az eddigi liberalizáció nyomán az importnak már az elmúlt években is látványosan növekednie kellett volna - mutatnak rá a szakértők. Az egy főre jutó hazai fizetőképes kereslet azonban csupán 40 százaléka az unióénak, ami eleve alacsonyabb kiskereskedelmi átlagárat tesz lehetővé. Ugyanakkor az élelmiszer-ipari cikkek előállítási költségei - ideértve a döntő fontosságú mezőgazdasági termékeket is - sokkal jobban közelítenek az EU-szinthez. A belépés miatt tehát nem kell számítani olyan alapanyag-drágulásra, amely a hazai cégek versenypozícióit drasztikusan rontaná. Ezért a mai várakozások szerint az élelmiszerpiac a teljes jogú tagság elnyerése után vámok és egyéb akadályozó tényezők nélkül is kellő általános védettséget élvezhet az uniós importdömpinggel szemben.
Egyes termékeknél azonban a csatlakozás ettől függetlenül jelentős piaci módosulásokat hozhat. Így például nőhet a mai tagországokból származó borok és szeszes italok importja. Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége a "veszélyeztetett árukategóriába" sorol több főzelékkonzervet (zöldborsó, zöldbab) is, mások pedig az uniós tészták, paradicsomkészítmények, sertéstermékek és sajtféleségek fokozott behozatalától tartanak.
Komoly hatása lehet annak is, hogy a belépéssel szabaddá válik az agrárkereskedelem a tíz újonnan csatlakozó állam között is. Ismeretes, hogy Magyarország az elmúlt években a CEFTA-tagállamokkal (az új belépők közül elsősorban Szlovákiával, Lengyel- és Csehországgal) komoly kereskedelmi vitákba keveredett. A különböző importnehezítő intézkedések miatt alig valósultak meg a CEFTA agrárliberalizációs törekvései, az EU-n belül pedig még kiélezettebb küzdelem várható.
Többek szerint a belépés utáni igazi kihívást a mostani CEFTA-tagok termékei jelentik majd a hazai élelmiszer-ágazatban, mivel a költségszintek közötti viszonylag kis különbség a kelet-közép-európai áruk számára az eddiginél nagyobb piacra jutási esélyt teremthet a vámok teljes megszűnése miatt. E régióból elsősorban a tej és az édesipari cikkek importnövekedése várható.
EU-tagként módosulnak a magyar kapcsolatok az unión kívüli, úgynevezett harmadik országokkal is, hiszen az eddigi magyar vámrendszer helyébe az unió megfelelő szabályozása lép. Bár ez termékenként eltérő változást eredményezhet, összességében a hazai piac védettsége 2-3 százalékkal javulhat. Vámemelkedés különösen azoknál az áruknál valószínűsíthető, amelyeknél az EU a termelést "kemény" rendtartásokkal szabályozza. Így például jelentősen erősödhetnek a hazai cukoripar pozíciói.
Néhány cikknél ugyanakkor a vámok módosulása a behozatali lehetőségek bővülésével járhat. A mai előrejelzések szerint azonban az import csak a rizsnél, illetve a dél-amerikai boroknál nőhet látványosan. Hosszabb távon persze változtathat a helyzeten, ha a Világkereskedelmi Szervezet az uniót liberalizációs lépésekre kényszeríti. Emiatt elsősorban a dél-amerikai baromfitermékek piacra jutási esélye nőhet az EU-n (és Magyarországon) belül.
A várható piaci fejlemények együttes hatásaként a szakértői elemzések azt prognosztizálják, hogy az élelmiszerárak összességében alig változnak a belépés után. A hazai gazdaságkutató intézetek az átlagos inflációt legfeljebb 4-6 százalékkal meghaladó éves drágulást prognosztizálnak 2004 és 2006 között, a Külügyminisztérium pedig 2004-ben ennél is kisebb, 0-1 százalékos korrekciót vár. Nincs szó tehát arról, hogy itthon a csatlakozás hatásaként árrobbanás következne be.
Nagy különbségek lehetnek ugyanakkor az egyes termékek között, vagyis jelentősebb árcsökkenés és -emelkedés egyaránt előfordulhat. E szempontból különösen fontos szerepet tölt be az EU rendtartási szabályozása, amely - a mainál magasabb "garantált" termelői árak révén - árnövekedést gerjeszthet. Ez lehet a helyzet a cukornál és az édesipari áruknál. Szakértők a gabona alapú cikkeknél is emelkedést valószínűsítenek, bár az idei aszály miatti búza-, liszt- és kenyérdrágulás jelentősen csökkentette az uniós és a magyar árak közötti különbséget. Árnövekedés következhet be a jobb árfeltételek közé kerülő szarvasmarhaszektorban is.
A vámok megszűnésével csökkenés prognosztizálható ugyanakkor a szeszes italoknál, ha a kereskedelem a vámkiesésből származó hasznot "nem nyeli le". Ármérséklődés várható a sertés- és a baromfiféleségeknél is, hacsak addig nem javulnak a nemzetközi értékesítési lehetőségek. E két ágazatban ugyanis az unió jobban engedi érvényesülni a piaci viszonyokat, vagyis a gazdasági szereplőket nem védi szigorú szabályozási rendszerrel. Ezért a hazai termelők a mainál rosszabb feltételek közé kerülhetnek, ami a felvásárlási és a termékárak csökkenését vonhatja maga után. Szintén ez lehet a helyzet a tejszektorban, ahol az EU a következő években 15-25 százalékkal le kívánja faragni az intervenciós árakat. Bár a magyar kormány nemzeti támogatásokkal szeretné tompítani a feszültségeket, egyelőre kérdéses, Brüsszel milyen dotációk fenntartásához járul hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.