BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hasznot hozott a lakástámogatás?

A központi költségvetés több bevételtől esett el a lakástámogatási rendszer szigorításával, mint amennyit megspóroltak az intézkedéssel - derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. által készített vizsgálatból, amely a Társaság a Lakásépítésért nevű szervezet megbízásából készült. A számítások szerint egy átlagos méretű társasházi lakásra 15 évre felvett 6 millió kölcsön esetében az állami támogatás alig több mint 2 millió forint kiadást jelent, miközben ugyanezen lakás után a büdzsébe hárommillió forint jön be különböző adókból és járulékokból.

A dolgot a Társaság a Lakásépítésért nevű szervezet megbízásából vizsgálta meg a GKI Gazdaságkutató Rt., mégpedig konkrét példákon. E szerint egy átlagos méretű társasházi lakás után az állam több mint hárommillió forint adóbevételhez jut. Ha ugyanerre a lakásra valaki hatmillió forint hitelt vesz fel, akkor 15 év alatt is alig több mint kétmillió támogatást kap az államtól.

A fővárosban egy 55 négyzetméteres társasházi lakás 15 millió forintba kerül. Ugyanennyi pénzért egy vidéki városban már 70 négyzetméternyi "lakófelületet" lehet vásárolni. A telekhányad ára a teljes építési költség 12-15 százalékát adja. Ha ezt levonjuk a négyzetméterenkénti árból, akkor 150-185 ezer forint fajlagos árat kapunk. Az anyagköltség négyzetméterenként 74-88 ezer, míg a munkabér költsége 61-72 ezer forintot tesz ki.

A számításnál a kutatók figyelembe vették a telek áfáját, az anyagokban lévő forgalmi adót, valamint a munkabér közterheit. Emellett azzal a feltételezéssel éltek, hogy a vállalkozó a lakás felét bankhitelből építi, így ezután is vannak költségei. A végső megállapítás az, hogy teljesen legális anyagvásárlás és munkavégzés esetén a lakásár három-négy százaléka a tiszta profit.(Magyar Hírlap)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.