Suchman Tamás: "Tele vagyunk álmokkal" - egymilliárd forint a Balatonra
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség egymilliárd forint pályázat-előkészítő alapot hoz létre, amely kizárólag a balatoni projektek kidolgozására költhető el - közölte a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) elnöke szerdán Siófokon. Suchman Tamás (MSZP) a tókörnyéki megyei önkormányzatok szakbizottságainak együttes ülésén hangsúlyozta: a közeljövő egyik legfontosabb feladata, hogy az unió által befogadható pályázatok szülessenek a Balaton térségében.
"Tele vagyunk álmokkal" - mondta a BFT elnöke, utalva arra, hogy az általa megismert projektek egy része "nem pályázatérett", nem alkalmas az Európai Uniótól lehívható források elnyerésére. Mint mondta, ezért is fordult Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztoshoz. Az immár rendelkezésre álló forrás lehetővé teszi, hogy a pályázatok kiírásakor már kész programokat lehessen beadni - tette hozzá Suchman Tamás.
A BFT elnöke arra kérte Somogy, Veszprém és Zala megye turisztikai bizottságainak vezetőit, valamint a tóparti önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetséget, tudatosítsák az önkormányzatokban: "motorjai kell, hogy legyenek, sokkal inkább, mint eddig" a turisztikai fejlesztéseknek. Balázs Árpád (Fidesz), Siófok polgármestere, a Balatoni Szövetség elnöke a rendszerváltozás előtti és utáni vendégforgalmat összehasonlítva azt mondta: 1990 előtt "mesterségesen irányított turizmus" jellemezte a balatoni idegenforgalmat, amely "egysíkú és alacsony színvonalú" volt. Ennek ismeretében érhető, hogy 1990 után csökkent a vendégek száma - mondta, egyúttal azonban annak a véleményének is hangot adott, hogy a turizmusban rejlő lehetőségeknek csak mintegy egynegyedét használják ki a Balaton parton.
Balázs Árpád szerint "a Balaton jó időben verhetetlen", ám ahhoz, hogy 4-5 napnál hosszabb időre is élményt nyújtson az idelátogatóknak minőségi szolgáltatásokra, látványosságokra és színvonalas programokra van szükség. Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság (BRIB) elnöke kiemelte a tó összetartó erejét, s ennek kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a versenyképes turisztikai kínálat biztosításához is összefogásra, az "erőforrások koncentrálására" van szükség. " A Balatont együtt kell eladnunk, csak így lesz eredményes a marketing munkánk" - mondta a BRIB elnöke. (MTI Eco)


