A gazdasági és politikai vezetők egymás közötti „hálózatépítésén” kívül arra is páratlan lehetőséget kínál a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) idei találkozója, hogy a döntéshozók némi bizalmat öntsenek a válság újabb és újabb fejleményeitől elcsigázott gazdasági szereplőkbe. André Schneider, a WEF szervezőbizottságának vezetője szerint a fórum résztvevői az elmúlt hónapok frusztrációja után végre a remény jeleit szeretnék közvetíteni. A Handelsblatt pedig úgy fogalmaz: sok vállalatvezető vár iránymutatást a svájci üdülőhelyre utazó politikusoktól, elsősorban a válságkezelésben eddig is nagyon határozottnak mutatkozó Gordon Browntól.
A brit miniszterelnökön kívül további több mint negyven állam- és kormányfő, három tucat pénzügyminiszter és közel húsz jegybanki vezető adja meg a ma kezdődő és vasárnapig tartó rendezvény rangját. Barack Obama amerikai elnök – minisztereihez, legfőbb tanácsadóihoz és Ben Bernanke Fed-elnökhöz hasonlóan – ugyan otthon marad, de Ven Csia-pao személyében most először a kínai miniszterelnök is ellátogat Davosba, ahol többek között Vlagyimir Putyin orosz és Angela Merkel német kormányfővel is alkalma lesz egyeztetni. A G20 vezetői egy informális tanácskozásra is felhasználják a fórumot: ezen igyekeznek előkészíteni az áprilisi New York-i csúcsnak a nemzetközi pénzügyi rendszer átalakításáról hozandó döntéseit.
Bár a világ legtöbb állama – beleértve egészen apró szigetországokat is – magas szinten képviselteti magát Davosban, a magyar kabinet nevében senki nem lesz jelen a konferencián – tájékoztatta a Világgazdaságot a Kormányszóvivői Iroda. Ezt azzal indokolta, hogy a budapesti Nabucco-csúcs és a gazdasági világválság magyarországi hatásaival foglalkozó rendkívüli parlamenti ülésnap nem teszi lehetővé, hogy az előző évek szokásának megfelelően a magyar miniszterelnök is részt vegyen Világgazdasági Fórumon. Tavaly Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezette a magyar delegációt.
Miközben a kormányzati szférát az eddiginél többen képviselik Davosban, a bankszektor érezhetően visszafogta részvételét. A még meglévő két önálló befektetési bank, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley vezetői a helyetteseiket küldték a WEF-re, és a Citigroup, a Bank of America, valamint több más pénzügyi óriás első emberei is távol maradnak. A brit Telegraphnak nyilatkozó banki források ezt részben a davosi „üdülés” magas költségeivel magyarázták, részben azzal, hogy az idén inkább nagy ívű megbeszélésekre lehet számítani, mint a korábban jellemző konkrét üzletkötésekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.