BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vállalati kapcsolatokra épít a Pannon Egyetem

Nem tartható a hallgatólétszám maximalizálását megcélzó modell – mondta lapunknak Friedler Ferenc, a veszprémi Pannon Egyetem rektora.

– Jelentősen megváltozott a felsőoktatás finanszírozása. Hogyan alkalmazkodott a Pannon Egyetem?
– A gyakran alkalmazott működési modell, amely elsődlegesen a hallgatólétszám maximalizálását célozza meg, nem tartható fenn. A gazdaság igényeitől részben vagy teljesen eltávolodó működés elfogadhatatlan, de a hallgatók érdekét sem szolgálja. Ezért a Pannon Egyetem az előző években újraértelmezte céljait és kidolgozta az ezekhez igazodó működési modelljét, amely a minőséget és a fenntarthatóságot egyszerre biztosítja. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a három alapfeladat – oktatás, kutatás és innovációs projekttevékenység – szervezeti garanciával, egyenrangú módon, egymást erősítve működik. Figyelemreméltó az, hogy a Pannon Egyetemen nagyobb mértékben emelkedett a projektállomány, mint amilyen mértékben csökkent az állami normatív finanszírozás. Utóbbi a teljes költségvetés egyharmadára csökkent. A projektállomány egyúttal a képzéseink minőségét is erősíti. Így például a mérnökhallgatók nemcsak a tananyagot sajátítják el, de részt vehetnek kutatás-fejlesztési projektek megvalósításában is. Mindezt a hagyományos tanszéki „órarendes” formában nem érhettük volna el.

– Sikerült bevonni pótlólagos forrásokat a vállalati szférából?
– Az egyetem költségvetésének kétharmadát kitevő projektállomány EU-s és hazai finanszírozású pályázatokból, valamint ipari projektekből származik. A projektteljesítés és -elszámolás is különleges struktúrában történik. Fontos, hogy minden projektből olyan szakmai teljesítményt kell kihozni, amely megfelel a nemzetközi versenyképességnek és megalapozza az újabb projekteket. Erre is van különleges példa. Az IBM-mel és a General Electric Healthcare-rel olyan projekteken dolgozunk, amelyek a cégek nemzetközi hálózatán hasznosulhatnak.

– Milyen vállalati együttműködéseik vannak?
– Például az IBM-mel közösen alapított kutató-fejlesztő központunk olyan matematikai és informatikai eszközök fejlesztésén dolgozik, amelyek a világ mai és közeljövőben várható alapvető problémáinak – megbízhatóság, biztonság és fenntarthatóság – megoldásához járulnak hozzá. A General Electric Healthcare által koordinált projektben egészségügyi rendszerek hatékony irányítását végző eszközök fejlesztésében veszünk részt. A Siemens-szel kötött szerződés alapján korszerű műszaki termelő rendszerek tervezésére alkalmas módszerek fejlesztésén dolgozunk. A MOL-lal folytatott több évtizedes együttműködés a kutatás-fejlesztés és a termelés széles spektrumát fedi le.

– Több intézmény külföldi, fizetős hallgatókat csábít.
– Emelkedett ugyan a külföldi hallgatók száma, de ez markánsan nem befolyásolhatja költségvetésünket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.