BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Száguldanak az amerikaiak, döcögnek a németek

Sokkal jobban pörög az Egyesült Államok gazdasága, mint korábban látszott: a kereskedelmi minisztérium által tegnap közzétett második becslés szerint a harmadik negyedévben éves alapon 3,9 százalékkal bővült a GDP. Az első becslés még 3,5 százalék volt, és az elemzők általában arra számítottak, hogy a részletek ismeretében majd lefelé kell módosítani, akár 3,3 százalékra. Ehelyett azonban az derült ki, hogy az USA gazdasága 2003 óta nem produkált két olyan erős egymást követő negyedévet, mint most (a második negyedév 4,6 százalékos növekedést hozott).

A GDP mintegy kétharmadát adó lakossági fogyasztás 2,2 százalékkal nőtt (az első becslés 1,9 százalék volt), amiben nagy szerepet játszhatott az is, hogy június közepétől mintegy 20 százalékkal estek vissza az üzemanyagárak – ezt a pénzt jelek szerint nem megtakarításra, hanem más vásárlásokra fordították. A kormányzati kiadások 9,9 százalékkal emelkedtek – az előző három hónapban még 0,9 százalékkal csökkentek –, ezen belül a hadikiadások 16 százalékkal ugrottak meg.

Az idei július–szeptember volt a negyedik olyan negyedév az elmúlt ötben, amelyben 3,5 százalékkal erősebb tempóban nőtt az USA gazdasága (a kakukktojás a brutális időjárás miatt 2,1 százalékos visszaesést hozó idei első negyedév volt). A gazdaság legfrissebb mutatói azt vetítik előre, hogy a negyedik negyedévben is kitarthat a lendület, bár a Conference Board tegnap közzétett novemberi fogyasztói bizalmi indexe váratlanul visszaesett, holott az elemzők emelkedést vártak.

Németországban viszont egyelőre csak a recesszió elkerülésének örülnek. A szövetségi statisztikai hivatal tegnap közölt adatai szerint az első becslésnek megfelelően 0,1 százalékkal bővült a gazdaság július–szeptemberben az előző, 0,1 százalékos mínusszal zárult három hónaphoz képest. A részletek között a legkellemesebb meglepetéssel a lakossági fogyasztás szolgált: 0,7 százalékkal tudott erősödni, noha az elemzők csak 0,3 százalékot vártak. Ilyen nagy mértékben három éve nem emelkedett ez a mutató, amely végül 0,4 százalékponttal tudott hozzájárulni a harmadik negyedévi teljesítményhez (ehhez társult még a kormányzati fogyasztás 0,1 százalékpontos plusza). Megtámogatta a GDP-t a külkereskedelem is, 0,2 százalékponttal, miután az export gyorsabban bővült, mint az export.

Negatív szerepet játszottak azonban a beruházások: az állóeszköz-felhalmozás 0,9 százalékkal csökkent (igaz, jóval kevésbé, mint az előző negyedévben). Összességében a beruházások 0,7 százalékponttal fogták vissza a GDP-t, az év utolsó hónapjaira viszont több jót ígér, hogy a készletezés csökkent. Ezzel együtt most a beruházások helyzete tűnik a német gazdaság gyenge pontjának; a visszaesésre csak részben magyarázat, hogy számos német vállalatot érintenek hátrányosan az Oroszországot sújtó szankciók. Nagyobb bajnak tartják az elemzők, hogy a Merkel-kormány továbbra se szánja rá magát a régóta sürgetett, gazdaságélénkítő infrastrukturális fejlesztésekre, ehelyett a költségvetési szigort tartják szem előtt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.