BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kéthónapos csúcsnál korrigált a forint

Hétfőn reggel közel kéthónapos csúcsra erősödött a forint az euróval szemben: a közös európai devizáért kevesebb, mint 306 egységet kellett adni a hazai fizetőeszközből. Január közepén még 325-ös árfolyamon történelmi mélyponton járt a forint. Nem csak nálunk, de az egész régióban felértékelődés bontakozott ki, miután felerősödött a hozamvadászat. Egy hónap alatt közel 6 százalékot erősödött a forint, ezzel pedig jobban teljesített, mint a régiós devizák. Tegnap nap közben azonban eltávolodott a csúcsától a hazai fizetőeszköz, és egészen 308-as szintre korrigált. A bankadó csökkentésének hírére is csak minimális erősödést mutatott.

Az erős fundamentális alapokkal indokolta Gárgyán Eszter, a Citi magyarországi vezető közgazdásza a Világgazdaságnak a forint menetelését. „A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly augusztus óta tartja a 2,1 százalékos alapkamatot, miközben a fejlett országok jegybankjai tovább csökkentették irányadó rátájukat” – hangsúlyozta a közgazdász. A másik tényező, ami a forint mellett szól, hogy a devizahiteleket átváltották. „A devizahitelek törlesztése állandó devizakeresletet generált, ami most megszűnt” – mutatott rá Gárgyán. Ráadásul az Európai Központi Bak (EKB) vártnál nagyobb eszközvásárlási programja miatt is nagy a kereslet a magasabb kamatozású eszközökre, ennek hatására pedig csökkentek a magyar kötvényhozamok. Ezzel egyetértett Bámli Károly is, a Commerzbank szakértője, aki arra is rámutatott, hogy az EKB mennyiségi lazítása programjának hatása az árfolyam mellett a múlt heti aukciós eredményekben is látszik. Múlt héten összesen 62 milliárd forintnyi 3, 5, és 10 éves állampapír adott el az Államadósság Kezelő Központ.

„A befektetőknek kevéssé kell aggódnia a rosszabb hitelminősítés okozta magasabb kockázat miatt” – vélte Gárgyán. A Citi elemzője kiemelte: ez látszik a külföldiek állampapír-állományának növekedésében is. Az EKB kötvényvásárlásának kicsit több mint két hete bejelentett intézkedése óta 150 milliárd forinttal több pénzt tartanak magyar állampapírban a külföldiek, ezzel 5070 milliárd forintra nőtt az állományuk. „Ez közel van a 2013 nyarán elért 5070 milliárd forintos történelmi csúcshoz” – mutatott rá Gárgyán. Most az EKB pénznyomtatásának pozitív hatása a meghatározó a piacokon, de később az amerikai Federal Reserve kamatemelése dominálhat. Gárgyán szerint ráadásul a magyar állampapír-piacon nagy az amerikai székhelyű alapoknak a jelenléte.

Az elemzők ugyanakkor arra is figyelmeztettek, hogy a görög válság és az orosz-ukrán konfliktus hatása bármikor hatással lehet az árfolyam alakulására. Bámli szerint a földrajzi közelségből fakadó kockázatok miatt az ukrajnai háború hatással lehet a magyar eszközökre is.

Gárgyán úgy látja, hogy hosszú távon nem tud erősebb szintekre kapaszkodni a forint a mostani árfolyamáról, rövid távon azonban van esély további felértékelődésre. Már a devizahitelesek miatt sem kell „vigyázni” a forint árfolyamára, egyedül az államadósság alakulása miatt figyelhet a kormány és az MNB a forintra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.