A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a márciusi inflációs jelentés alapján dönt arról, hogy változatlanul hagyja-e az alapkamat szintjét vagy módosít rajta – mondta Matolcsy György jegybankelnök, a monetáris tanács elnöke az MNB Lámfalussy-konferenciája szünetében. A bejelentés annak ellenére nem meglepetés, hogy a jegybank döntéshozó testülete a kamatcsökkentési ciklus tavaly nyári lezárásakor „tartós tartásra” rendezkedett be, vagyis azt ígérte: 2015 végéig nem nyúl a 2,1 százalékos alapkamathoz. A Monetáris Tanács már január végi ülésén jelezte, hogy a gazdasági folyamatok a „lazább monetáris politika irányába mutató kockázati pályái felé mozdultak el”. Az IMF pedig ennél is egyértelműbben fogalmazott a múlt héten kiadott jelentésben, mondván: az alacsonyabb inflációs pálya monetáris lazításra nyújthat teret. Matolcsy bejelentése a nemzetközi szervezet véleményével egyezik, igaz: az ajánlásokat nem kötelező betartani, hiszen már Magyarország nem tartozik a szervezetnek. A konferencián egyébként Matolcsy ismét hitet tett az unortodox politika mellett, amely szerinte azt igazolja, hogy politikai stabilitás nélkül nem lehet sikerre vinni a strukturális reformokat. Igaz, azt nem részletezte, hogy Magyarországon ez miből állt, csupán a munkahelyek megőrzését említette értékként (a bővülés jó része hazánkban az állami közmunkaprogramnak köszönhető).
A konferencián – ami Matolcsy szerint azért különleges mert ennyi jegybankelnök még soha nem tartózkodott egy időben Budapesten – Ewald Novotny osztrák jegybankelnök finom bírálatként hívta fel a figyelmet arra, hogy a régió fejlődésében óriási jelentősége volt a külföldi bankoknak, mert jól működő és nem „politikailag motivált” hitelezési tevékenységet folytattak.
Benoît Coeuré, az Európai Központi Bank igazgatóságának tagja arról beszélt, hogy az eurózóna további integrációjára, a monetáris unió elmélyítésére van szükség a jövőben. (Értsd: nem elég a közös jegybank, hanem a közös költségvetési politika felé is lépéseket kell tenni – legalább a hiány és az adósság kezelése terén). Szerinte ha a fiskális politikát, s eközben az államadósságot nem szorítják keretek közé, azon mindenki veszít, olyan adósságok alakulhatnak ki, amelyek nagy gondokat okozhatnak az egyes országokban. Coeuré a konferencián tartott rövid sajtótájékoztatóján emlékeztetett: egyelőre 2016 szeptemberéig hirdette meg az EKB eszközvásárlási programját, ám ha az infláció nem tér vissza az az évi 2 százalék körüli szintre, akkor tovább folytatják, nyitott véggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.