Válság A korábbi tervekkel ellentétben nem a héten, hanem jövő hétfőn lépnek hatályba az Oroszország elleni újabb korlátozó intézkedések. Az eddigi szankciós listát 19 természetes és 9 jogi személlyel bővítették tegnapi brüsszeli ülésükön az EU-tagállamok külügyminiszterei. Az ukrajnai események miatt elfogadott, vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat elrendelő intézkedések így már 151 személyre és 37 cégre terjednek ki. Szijjártó Péter külügyminiszter a tanácskozás után arról beszélt: a tanács azért döntött a halasztásról, hogy addig is a lehető legkedvezőbb feltételeket biztosítsa az ukrán válság politikai rendezését szolgálni hivatott diplomáciai erőfeszítések számára.
A legfontosabb előrelépést a szerdai minszki tárgyalásoktól remélik. A négyoldalú – Oroszország, Ukrajna, Németország és Franciaország vezetőinek részvételélvel zajló – tárgyalásokon a szeptemberi tűzszünet kudarca után újabb rendezési tervet fogadhatnak el.
Ezt megelőzően tegnap Washingtonban tárgyalt Barack Obama amerikai elnökkel a német kancellár. Angela Merkel előzetes hírek szerint az Ukrajnának szánt fegyverszállítás ellen érvelt Obama előtt – a kancellár múlt heti budapesti látogatásán is jelezte, Németország nem készül fegyvereket eladni Kijevnek. Hasonlóan nyilatkozott akkor Orbán Viktor magyar miniszterelnök is. Az orosz RBK televízió azonban a The Wall Street Journalra hivatkozva tegnap azt közölte: Merkel Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott pénteki tárgyalásain azt is közölte, a béketerv elutasítása esetén nem fogja akadályozni az amerikai fegyverszállítást. Az amerikai lap szerint Merkel állítólag orosz vállalatokat sújtó újabb szankciókat, illetve a számlabefagyasztással sújtott személyek névsorának kibővítését helyezte kilátásba, ha Moszkva a minszki találkozón nem fogadja el az új rendezési tervet. A büntetőintézkedések a hadiipart és esetleg a pénzügyi szektort érintenék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.