A magyar kormánynál hajszálnyit borúsabb, a tavaszi előrejelzésénél valamivel kedvezőbb képet festett a magyar gazdaságról az Európai Bizottság. A szakértők 2,9 százalékos GDP-növekedéssel számolnak 2015-re, ami 2016-ban 2,2 százalékra lassul, miután az uniós források már nem zúdulnak be. (A kormányzati előrejelzés idén 3 százaléknál nagyobb, jövőre 2,5 százalékos bővülésről szól.) A lassulást a bizottság szerint 2017-ben újra élénkülés követi, ám a kormány által várt
3 százalék feletti növekedés nem teljesíthető.
A növekedést idén és jövőre is segíti a belső fogyasztás, de a külső környezet is támogató marad. A háztartások fogyasztásában fontos szerepet játszik az alacsony infláció, illetve a nominálbérek jelentős emelkedése; az infláció csak 2017-ben nő 3 százalékra. A banki elszámoltatás hatása átmeneti lesz, meglökheti viszont a fogyasztást a jövő évi 1 százalékpontos szja-csökkentés és a munkaerőpiac jó teljesítménye is. A munkanélküliségi ráta 2017-ben alig haladja meg a 6 százalékot az idei évre várt 7 után, ezt a közfoglalkoztatás is erősíteni fogja.
Ha a Volkswagen-botrány eszkalálódása hosszabb távon negatívan hat a magyar gazdaságra, akkor a most jelzettnél gyengébb is lehet a teljesítmény – mutat rá a jelentés, amely a kockázatok közé sorolja a kínai gazdaság lefékeződését és a feltörekvők rosszabb teljesítményét is. A menekülthullám nem befolyásolja Magyarország gazdasági kilátásait – véli a bizottság, amely egyébként az EU egészében pozitív hatást vár a menekültektől. Az Európai Unióba 2015–2017 között 3 millió menedékkérő érkezhet becslésük szerint, ami 2017-re 0,2–0,3 százalékkal járulhat hozzá a GDP-hez.
Idén az EU-ban széles körű volt a fellendülés a bizottság szerint, hála az alacsony olajáraknak, a megengedő monetáris politikának és az euró viszonylagos gyengeségének, de így is lassú maradt. A pozitív tényezők hatása gyengül – figyelmeztettek –, miközben olyan új kihívások tűnnek fel, mint a feltörekvők, illetve a világkereskedelem lassulása, a tartós geopolitikai feszültségek. Ezeket azonban ellensúlyozhatja a magasabb foglalkoztatottság és a vele járó magasabb elkölthető jövedelem, a könnyebb hitelezési feltételek, a pénzügyi terhek csökkenése és beruházások növekedése. Az eurózónában idén 1,6 százalékos, a 28 tagú EU-ban 1,9 százalékos GDP-növekedést vár a bizottság – a májusi prognózis mindkettőre 0,1 százalékponttal alacsonyabb volt –, a következő két évben mindkét csoportban gyorsul kissé a tempó.
A bizottság előrejelzései azért is fontosak, mert ezek alapján tárgyalnak az egyes kormányokkal az aktuális büdzsékről. Az adósságválság elkerülését célzó, 2013 óta érvényes szabályok szerint Brüsszelnek joga van újrairatni a költségvetéseket, mielőtt azokat benyújtják az adott ország törvényhozásának. A jelenlegi prognózis szerint 2017-re Franciaország lesz az eurózóna egyetlen olyan tagja, amelynek a hiánya meghaladja majd a GDP 3 százalékát.
Alacsony hiány
Magyarországon az államadósság csak nagyon lassan fog csökkenni, noha a költségvetési hiány alacsony marad. A bizottság az idei évre 2,3 százalékos hiányt vár, ami kedvezőbb a kormány 2,4-es prognózisánál, és utána is 2 százalék közelében lehet a deficit. Az előrejelzés szerint a tavalyi 76,2 százalékos GDP-arányos államadósság idén 75,8 százalékra csökken, jövőre pedig 74,5 százalék lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.