BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Európai-amerikai tárgyalások: megvan a kereskedelmi megállapodás, de máris vitatkoznak róla

Még meg sem száradt a tinta az európai–amerikai vámegyezményen, máris folyik róla a vita. A kereskedelmi megállapodás részleteinek tisztázása még sok időt vesz igénybe; a legfontosabb kérdés a gyógyszerek és az acél- és alumíniumvámok sorsa.

Donald Trump amerikai elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke láthatóan nem értenek egyet új kereskedelmi megállapodásuk néhány kulcsfontosságú részletében, ami rávilágít arra, milyen nehézségekbe ütközhet a megállapodás tényleges megvalósítása.

kereskedelmi megállapodás
A kereskedelmi megállapodás megvan, a részletekről azonban már most elkezdődött a vita / Fotó: AFP
  • Az Európai Unió közölte, hogy elfogad egy 15 százalékos vámot szinte az összes, az Egyesült Államokba irányuló exportjára. 
  • Trump viszont az újságíróknak azt mondta, hogy a blokk emellett beleegyezett abba is, hogy „nulla vámmal” nyitják meg országaikat a kereskedelem előtt.

Kereskedelmi megállapodás: mi  lesz a gyógyszerekkel és az acéllal?

Miután vasárnap találkozott Von der Leyennel, Trump kijelentette, hogy a megállapodás nem vonatkozik a gyógyszerekre – ez egy különösen vitás pont volt a tárgyalások során –, amivel arra utalt, hogy ezek magasabb vám alá eshetnek. Egy másik sajtótájékoztatón Von der Leyen azt mondta: 

az EU beleegyezett abba, hogy a gyógyszerekre 15 százalék vonatkozik.

Ugyanakkor hozzátette: „bármi, amit az Egyesült Államok elnöke később dönt – az már egy másik lapra tartozik.”

Később magas rangú amerikai tisztviselők megerősítették, hogy a felek megegyeztek: az EU gyógyszerexportjára 15 százalék vám vonatkozik. Egy külön, az úgynevezett 232-es szakasz szerinti vizsgálat a gyógyszeripari termékekre a következő három hétben várható, de az EU vámkulcsa változatlanul 15 százalék marad – tették hozzá a tisztviselők.

Az Egyesült Államok vizsgálatokat indított annak megállapítására, hogy bizonyos import termékek – például az űripari és félvezetőipari áruk – nemzeti biztonsági kockázatot jelentenek-e. 

Ez külön vámokat vonhat maga után bizonyos ágazatokban.

Az ördög a részletekben rejlik

A kereskedelmi megállapodások általában évekig tartó tárgyalásokat igényelnek, és akár több ezer oldalas dokumentumokat is eredményezhetnek. A vasárnap elért előzetes megállapodásról szóló tárgyalások áprilisban kezdődtek, de konkrét részletek egyelőre alig ismertek.

Az EU és az Egyesült Államok egy másik vitás területen is eltérően nyilatkozott: 

  • Trump szerint az acélra és alumíniumra vonatkozó 50 százalékos vám „változatlan marad.” 
  • Von der Leyen viszont azt közölte, hogy a fémipari vámokat csökkentik, és kvótarendszert vezetnek be.

Az amerikai tisztviselők szerint a megállapodás nem érinti az EU acél- és alumíniumexportját, ezek továbbra is 50 százalék vám alá esnek. Az űripari termékek vámtétele ugyanakkor 0 százalék marad – legalábbis az említett 232-es vizsgálat lezárultáig.

Von der Leyen azzal érvelt, hogy sikerült bizonyosságot és stabilitást biztosítania az Atlanti-óceán mindkét oldalán működő vállalatok számára. Ugyanakkor messze nem egyértelmű, hogy az EU és az USA valóban képes lesz-e elsimítani a még nyitott vitás kérdéseket. 

Mostantól az értelmezésre és a végrehajtási kockázatokra terelődik a figyelem, ami politikai és technikai kérdések sokaságát veti fel 

idézi a Bloomberg Carsten Nickelt, a Teneo kutatási igazgatóhelyettesét. „A megállapodás jellegéből fakadóan valószínűleg komoly bizonytalanságok maradnak fenn.”

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.