Aligha valószínű, hogy a lengyel jegybank (NBP) monetáris tanácsa kamatot csökkent holnapi ülésén, miután a statisztikai hivatal szerint a gazdaság még az első becslésben szereplő adatnál is jobban nőtt a harmadik negyedévben. Év/éves alapon 3,5 százalékkal bővült a GDP (a november elején közölt adat 3,4 százalék volt), a második negyedévhez képest pedig 0,9 százalék volt a gyarapodás. Az éves ütem elmarad a visegrádi négyek éllovasának számító, a harmadik negyedévben 4,3 százalékos növekedést produkáló Csehországétól, és pont megegyezik Szlovákiáéval (a sereghajtója Magyarország 2,3 százalékkal).
A novemberi inflációs adat szerint erről az oldalról se nehezedik az eddiginél nagyobb nyomás a jegybankra: októberhez képest stagnáltak az árak, tavaly novemberhez viszonyítva pedig 0,5 százalékkal csökkentek. Lengyelországban több mint egy éve defláció van, ezen belül a mostani ráta a legkisebb (októberben 0,7 százalékos volt az év/éves mínusz). A Barclays szerint az NBP most nem nyúl az 1,5 százalékos kamathoz, de 2016 első negyedévében 50 bázispontot, a másodikban további 25 bázispontot vághat. A piac jelenleg csak 30-35 bázispontos csökkentést áraz 2016 egészére.
A vágással kapcsolatos várakozásokat az indokolhatja, hogy az októberi parlamenti választás után hivatalba lépett populista-jobboldali kormány, illetve a mögötte álló Jog és Igazságosság párt (PiS) azt várja, hogy a jegybank aktívan vegyen részt a gazdaságélénkítésben. A jövő év elején lejár a tízfős monetáris politikai tanács nyolc tagjának a mandátuma, a jegybanki kormányzó, Marek Belka pedig júniusig van még hivatalban; ő a választás előtt óva intette a pártokat attól, hogy a gazdaságot, azon belül a bankrendszert belekeverjék a kampányba – hasztalan. Belka legutóbb a múlt héten nyilatkozott meg a Puls Biznesu című gazdasági napilapnak, kifejtve, hogy a 3 százalék fölötti gazdasági növekedés mellett szükségtelen az új kormány által sürgetett kamatcsökkentés. Külföldi elemzések ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a Fed közelgő kamatemelésének árnyékában a nagyon alacsony kamat még nagyobb nyomást jelenthet a złoty-dollár árfolyamra. A lengyel fizetőeszköz az elmúlt 12 hónapban 17 százalékkal gyengült a dollárral szemben, miközben a Citigroup becslése szerint az ország importja 30 százalékát bonyolítja dollárelszámolásban – főleg az olaj- és gázszállításokat –, az exportnak viszont csak a 10 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.