Az UniCredit 14,6 milliárd eurós részvénycserés ajánlata a nála kisebb Banco BPM-re november óta húzódik, de a római kormány által meghatározott nemzetbiztonsági feltételek, valamint az ebből fakadó jogi és szabályozási viták ismét leállították a folyamatot. Az olasz tőkepiaci felügyelet (Consob) hétfőn közölte: a jelenlegi körülmények között a Banco BPM részvényesei nem tudnak felelősen dönteni az ajánlat sorsáról, ezért az ügylet újabb felfüggesztéséről döntöttek.
A Bloomberg értesülései alapján a felvásárlás eredetileg július 24-én zárult volna, de a befektetők részéről mindössze fél százalékos részvétel mutatkozott. A felfüggesztés július 23-tól augusztus 21-ig tart, így az ajánlattételi időszak csupán egyetlen napra térne vissza – ráadásul Olaszország nyári leállása idején. Emiatt a UniCredit várhatóan további 15 napos hosszabbítást kér majd, amit a szabályozás lehetővé tesz.
A római kormány idén áprilisban hivatkozott nemzetbiztonsági okokra, amikor szigorú feltételeket szabott a felvásárlás jóváhagyásához – ezek között szerepelt az is, hogy a UniCredit szüntesse be oroszországi működését, kivéve a nyugati vállalatok által kezdeményezett fizetési tranzakciókat. A bank bíróságon támadta meg ezeket a feltételeket, és részben sikerrel is járt: egyes pontokat eltöröltek, de a kulcsfontosságú orosz működésről szóló előírás maradt.
Közben az Európai Bizottság is figyelmeztette az olasz kormányt, hogy túlzottan beleavatkozik a tranzakcióba, és akár kötelezheti is Rómát a feltételek visszavonására. A Consob mostani döntése épp a bírósági ítélet és az uniós bírálat miatti „túlzott bizonytalanságra” hivatkozik.
Andrea Orcel, a UniCredit vezérigazgatója többször kijelentette:
csak akkor hajlandó végigvinni az ügyletet, ha a kormányzati feltételek világosak és elfogadhatók.
A bank vezetése hétfőn tárgyalt az akvizíciós stratégiáról, egy nappal a szerdára várható gyorsjelentés előtt. Az Orcel azonban kész lenne elengedni az ajánlatot, ha nem sikerül egyértelmű helyzetet teremteni – különösen úgy, hogy a Banco BPM piaci értéke már 15,4 milliárd euróra nőtt, ami miatt a UniCreditnek készpénzes ráfizetésre is szüksége lenne a sikeres felvásárláshoz.
A BPM-akció közben egy másik, politikai ellenállásba ütköző ügylet is borzolja a kedélyeket: Spanyolországban a BBVA ellenséges ajánlatot tett a Sabadellre, amit Madrid szintén ellenez. A két ügylet együttesen újra felszínre hozta a kérdést: milyen mértékben szólhatnak bele a nemzeti kormányok az európai bankszektor konszolidációjába?
Az UniCredit egyébként nemcsak Olaszországban keres terjeszkedési lehetőséget: a közelmúltban érdeklődést mutatott a német Commerzbank iránt is, ahol 20 százalékos tulajdonrészt, illetve további 9 százaléknyi származtatott pozíciót szerzett volna – ezt viszont Berlin utasította el kategorikusan.
Kilőtt a Commerzbank, a szálak Brüsszelig vezetnek
Róma kapja a leckét, de Berlin is tanulhat belőle. Az Európai Bizottság adja a lovat Andrea Orcel UniCredit-vezér alá. Meglódult a Commerzbank részvényárfolyama.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.