Nigéria gazdasága mintegy 30 százalékkal nagyobb, mint azt korábban gondolták, miután az ország statisztikai hivatala új alapokon számolta ki a GDP-t, mely szerint az 372,82 ezermilliárd naira (244 milliárd dollár) volt tavaly, szemben a Világbank által becsült 187,76 milliárd dolláros értékkel.
A változás hátterében az áll, hogy a bázisévet 2010-ről 2019-re cserélték és figyelembe vettek korábban kihagyott szektorokat is, mint a digitális szolgáltatások, a nyugdíjalapok vagy épp az informális munkaerőpiac, mely az ország lakosságának nagy részét alkalmazza.
A Financial Times összefoglalója szerint a fejlesztési szakértők is támogatják a feltörekvő gazdaságok esetében, hogy rendszeresen új bázison számolják ki a gazdaság méretét, hogy pontosabb képet lehessen kapni annak állapotáról. Nigéria pedig utoljára 2014-ben hajtott végre hasonló számításokat, ami lehetővé tette, hogy akkor Afrika legnagyobb gazdaságává váljon, mely címet 2023-ig őrzött is, ám akkor elvesztette Dél-Afrikával szemben.
A mostani számítások nem jártak a vezető hely visszaszerzésével, Nigéria továbbra is csak Afrika negyedik legnagyobb gazdasága,
amit Dél-Afrika mellett Egyiptom és Algéria is megelőz a naira 2023-as leértékelése után. Az ország fizetőeszköze Bola Tinubu elnök döntése óta 70 százalékot vesztett értékéből a dollárral szemben.
Michael Famoroti, a lagosi adatvállalkozás Stears közgazdásza szerint az újraszámítás időszerű volt már és azt érdemes is 10 évente elvégezni, hiszen ennyi dő alatt sokat változhat egy gazdaság. Az adatokból kiderült, hogy az ország gazdaságának átalakulása folyamatban van, bár továbbra is a mezőgazdaság a legnagyobb szektor, míg a kőolaj már csak alig 5 százalékát adja Nigéria gazdaságának.
Az újraszámolás segíthet bizonyos mutatók javításában is, elsősorban az eladósodottság terén. Nigéria GDP arányos államadóssága például így egy csapásra 52 százalékról 40 százalékra csökkent, ami nagyjából egybevág a kormány által meghatározott céllal, és jóval alacsonyabb a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által javasolt 55 százalékos célnál.
Azonban félő, hogy mindez felelőtlen kormányzati költekezéshez vezet és bátrabb eladósodásra csábítja a kormányt.
Adeyemi Adeniran, az ország statisztikai hivatalának vezetője szerint a mostani felülvizsgálat a leginkább átfogó volt a hivatal számításai közül, és így lehetővé vált a digitális tevékenységek, a nyugdíjalapok adminisztrátorai vagy az informális gazdaság – ahol az ország 90 százaléka dolgozik – mérése.
A múlt héten Szenegál pénzügyminisztériuma is bejelentette, hogy új bázison számolja ki az ország GDP-jét, 2018 óta, miután egy rejtett hitelfelvételi botrány közepette az ország államadóssága az éves GDP fölé nőhet. A számítás javíthat az eladósodottsági mutatón, akárcsak az erős gazdasági növekedés folytatása a Bank of America elemzői szerint, akik úgy vélik, hogy ez az ország hatóságai számára is vonzó lehet az adóssággal kapcsolatos problémák kezelésére is. A lépés hírére az ország dollárkötvényei is erősödtek.
Azonban tavaly az IMF felfüggesztette az országnak szánt mentőcsomag folyósítását az adósság hibás jelentése miatt és a szervezet most a botránykivizsgálásának eredményeire vár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.