Meredek ütemben nő a világ legnagyobb fejlett gazdaságainak államadóssága – figyelmeztet a Fitch Ratings legfrissebb elemzése. A nemzetközi hitelminősítő kedden bemutatott új jelentéssorozatának első kiadása szerint a tíz legnagyobb ipari ország – köztük az Egyesült Államok, Japán, Németország és Franciaország – összesített szuverén adóssága az év végére meghaladja a 64 ezermilliárd dollárt, ami a csoport együttes GDP-jének 115 százalékát jelenti. A helyzetet súlyosbítja, hogy a növekedés kétharmada kizárólag az amerikai államháztartásból ered.
A hitelminősítő szerint az amerikai közpénzügyi politika tartósan magas hiányt rögzít. A frissen elfogadott, adócsökkentésekre épülő közfinanszírozási program ugyan tartalmaz kiadáscsökkentéseket is, ezek hatása azonban nem elégséges az adósságpálya megtöréséhez. A hitelminősítő 2025-re 7,8 százalékos, 2024-re pedig 7,1 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol, miközben a védelmi kiadások is látványosan nőnek.
A folyamat eredményeként az amerikai államadósság-ráta idén várhatóan 117,9 százalékra emelkedik, és 2029-re eléri a 130 százalékot. A Fitch kiemeli: húsz éve az arány még csak 59,6 százalék volt, tíz éve pedig 97 százalék. Ez a folyamatos romlás vezetett oda, hogy az utóbbi években mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő megvonta az Egyesült Államoktól a legmagasabb, "AAA" besorolást.
A Fitch elemzése arra is rámutat, hogy a többi kilenc vizsgált ország – Japán, Németország, Franciaország, Olaszország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Kanada, Ausztrália és Svájc – sem tudott ellenállni az adósságspirálnak.
A 2007-es, válság előtti államadósság-szint még "csak" 25 ezermilliárd dollárt tett ki, ami a csoport akkori GDP-jének 72 százaléka volt. Az alig két évtized alatt bekövetkezett ugrás mögött elsősorban a gazdaságösztönző intézkedések, az alacsony kamatkörnyezet és a megnövekedett védelmi költségvetések állnak.
A Fitch új, negyedévente frissülő „Debt Sustainability Monitor” jelentéssorozata a fejlett államok közpénzügyi fenntarthatóságát vizsgálja, először ilyen részletességgel. A hitelminősítő célja, hogy rendszeres képet adjon az államháztartási kockázatokról, különös tekintettel a hosszú távú adósságpályákra.
Globális gazdasági növekedés 2025-ben: jobb lehet a vártnál, de el fog maradni a tavalyitól
A javulás fő oka az amerikai–kínai vámfeszültségek enyhülése. A Fitch Ratings szerint az idei világgazdasági növekedés a vártnál élénkebb lesz, bár a tavalyi szintet nem éri el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.