BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Keresni is tilos: Oroszország büntetni fogja a „szélsőséges” tartalmakra irányuló internetes böngészést

Jogvédők szerint az új törvény a félelemkeltést és az öncenzúrát szolgálja, és beláthatatlan következményei lehetnek a digitális szabadságra. Szeptembertől pénzbírsággal sújtják Oroszországban azokat, akik hatósági tiltólistán szereplő „szélsőséges tartalmakra” keresnek az interneten – akár VPN-en keresztül is.

Az orosz parlament alsóháza kedden véglegesen elfogadott egy törvényt, amelynek értelmében szeptember 1-jétől pénzbírsággal sújthatók azok a felhasználók, akik tudatosan keresnek az interneten olyan „szélsőséges tartalmakra”, amelyek az orosz hatóságok hivatalos tiltólistáján szerepelnek. A bírság összege 3 és 5 ezer rubel (nagyjából 14–23 ezer forint) között mozoghat.

munkaközvetítő cég, toborzás, munkás, munkások, munkaerő, munkahiány, állás, állásinterjú szélsőséges tartalmak
Szeptembertől pénzbírsággal sújtják Oroszországban azokat, akik hatósági tiltólistán szereplő „szélsőséges tartalmakra” keresnek az interneten – akár VPN-en keresztül is / Fotó: A9 Studio / Shutterstock

A jogszabály célja az orosz törvényhozás szerint a „szélsőséges ideológiák megelőzése”, elsősorban azokat célozza, akik szándékosan próbálnak elérni betiltott oldalakhoz kapcsolódó tartalmakat. A tiltás független attól, hogy a keresést nyílt IP-címmel vagy VPN-en keresztül hajtják végre – az utóbbi használata önmagában nem büntetendő, de súlyosbító körülményként szerepelhet bűncselekmények esetében.

Mik ezek a „szélsőséges tartalmak”?

Az igazságügyi minisztérium által vezetett, több mint 500 oldalas hivatalos lista olyan szervezeteket és platformokat tartalmaz, amelyeket „szélsőségesnek” nyilvánítottak. A felsorolásban szerepel többek között

  • Alekszej Navalnij néhai ellenzéki vezető Korrupcióellenes Alapítványa;
  • a nemzetközi LMBTQ-mozgalom;
  • valamint a Meta tulajdonában lévő Facebook és Instagram is.

A VPN-szolgáltatások reklámozása is szankciókat von maga után. A bírságok magánszemélyek esetén 50–80 ezer rubel (kb. 220–350 ezer forint); tisztségviselőknél 80–150 ezer rubel; jogi személyek esetében pedig akár 500 ezer rubel (2,2 millió forint) is lehet.

A törvény támogatói azzal érvelnek, hogy az intézkedés csak egy szűk réteget érint. Szergej Bojarszkij, a duma informatikai bizottságának vezetője szerint „ezek az emberek csak egy lépésre vannak a szélsőségességtől”. Makszut Sadajev digitalizációs miniszter ugyanakkor hangsúlyozta: bírság csak akkor szabható ki, ha bizonyítható a tudatos keresés szándéka – azt azonban nem részletezte, hogy ezt miként kívánják igazolni.

A jogszabály elfogadása éles kritikákat váltott ki jogvédőktől és civil szervezetektől. 

Jekatyerina Mizulina, a Kreml-barát Safe Internet Liga vezetője szerint a törvény homályos megfogalmazásai „visszaélésekhez, zsaroláshoz vagy csaláshoz is vezethetnek”, és semmi sem garantálja, hogy a tiltott tartalmak köre ne bővüljön rohamos tempóban.

Szarkisz Darbinyan, a Roszkomszvoboda digitális jogvédő szervezet alapítója szerint a törvény valódi célja az öncenzúra erősítése, és hogy a felhasználók még a gondolatát is elkerüljék bizonyos témák keresésének.

Borisz Nagyezsgyin ellenzéki politikus kedden a parlament épülete előtt tiltakozott a törvény ellen, és bejelentette: kampányolni fog annak felsőházi elfogadása ellen is.

A törvénytervezetet a duma képviselőinek 68 százaléka támogatta; 67-en ellene szavaztak, 22 képviselő tartózkodott. A törvény életbe lépésének dátuma: szeptember 1.

Kizárhatják a WhatsAppot Oroszországból: a Kreml szeptember 1-jére szigorításokat ígér

Az orosz kormány egyre keményebben lép fel a nyugati technológiai platformokkal szemben. Most a WhatsApp került célkeresztbe, amelyet kormányzati képviselők nemzetbiztonsági kockázatnak tartanak, és az orosz piacról való távozásra szólították fel.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.