Teljesültek azok a feltételek, amelyek alakulásától az amerikai jegybank (Fed) függővé tette az irányadó kamat emelését, ezért határozott szerdán úgy a nyíltpiaci bizottság, hogy a 2008 óta nulla és 0,25 százalék közé eső kamatsávot 0,25 százalékponttal feljebb tolja, s a továbbiakban a célsávja 0,25 és 0,5 százalék lesz. Ezzel indokolta a történelmi döntés bejelentése után Janet Yellen, a Fed elnöke, hogy miért döntöttek a monetáris politika hangsúlyozottan igen enyhe szigorítása mellett.
A jegybanknak két alapvető tényezőre kell figyelnie. S mint Yellen kifejtette, a munkaerőpiac kétségkívül javul, az utóbbi három hónapban átlagosan 218 ezer új munkahely keletkezett, s ahogy a munkaerő-piaci fölösleges kapacitások csökkennek, úgy kaphat támogatást a másik tényező, az infláció, amely a kétszázalékos céltól még messze van. Ennek az oka azonban az, hogy az energiaárak átmeneti hatása érvényesül. Ám ez a hatás megszűnik, s az infláció irama középtávon, azaz 2017-2018 körül közel kerül a célhoz.
Elismerte viszont Yellen a kérdésekre válaszolva, hogy a külső környezet inkább korlátozza a gazdaság növekedését, de a belső kereslet és a fogyasztás élénk, s ez ellensúlyozza a globális gazdaság lassulásából fakadó kockázatokat. Sőt, arra a kérdésre válaszolva, vajon mennyire lehet átmenetinek tekinteni az olajárak hatását, ha minden jel a további csökkenésre utal, Yellen azt mondta, hogy őt is meglepték a piaci folyamatok, de azért egy bizonyos szint alá az olaj ára nem eshet, s a jegybank szempontjából az a lényeg, hogy az árak stabilizálódjanak. S a Fed szakértői erre számítanak.
Hozzátette: az infláció folyamatát nagy figyelemmel követik. S bár az ülés részvevőinek előrejelzéséből arra lehet következtetni, hogy a jövő év végére a kamatszint 1,5 százalék közelébe érhet, vagyis négy emelésre készülhet a piac 2016-ban, ez csak a mostani nézeteket tükrözi, a tényleges döntések az adatoktól függnek majd. Nem lehetett azonban tovább várni, mert ezzel túlfűtenék a gazdaságot, később erőteljesebben kellene emelni a kamatot, s ezzel recesszióba taszíthatnák a gazdaságot. A 2006 óta első emelésnek azonban szerinte nem kell nagy jelentőséget tulajdonítani, s a jövőben is csak fokozatosan szigorítanak, ahogy szükséges. A részvevők prognózisai valóban azt sejtetik, hogy 2017-ben és 2018-ban még a szeptemberi előrejelzésnél is laposabb lehet a kamatpálya, 2,5, illetve 3,25 százalékra kapaszkodhat fel a kamat, s hosszabb távon is a normálisnak tekintett szint alatt maradhat.
Ez azért is említésre méltó, mert Yellen szerint a semleges kamatszint – amely a gazdaság normális működését előmozdítja, nem élénkítő és nem fékező jellegű – jelenleg nagyon alacsony. Ezt jól érzékelteti, hogy ilyen alacsony, nulla százalék körüli jegybanki kamat és hatalmas eszközvásárlási program nyomán is csak mérsékelt növekedésre volt képes a gazdaság. Igaz, erős ellenszélben.
Visszafogta a növekedést a korlátozott hitelkínálat, a háztartások túlzott eladósodása ésadósságleépítése, a megszorító fiskális politika, az erős dollár, a termelékenység és a munkaerő lassú bővülése.
Ígérte, ha az infláció a csökkenő olajár és az erős dollár miatt nem gyorsul a várt iramban, akkor a jegybanknak át kell gondolnia politikáját. Az irányadó, azaz az új egynapos bankközi kamatcélsáv elérése érdekében a Fed hasonló mértékben megemelte a kereskedelmi bankok kötelező tartalékaira és a jegybanknál tartott pénzeszközök, a fordított értékpapír-visszavásárlási megállapodások (lényegében a jegybanknak nyújtott források) kamatát és a diszkontrátát. A továbbiakban sorrendben 0,5, 0,25 és 1,0 százalékot számít fel.
A döntés bejelentése után és Yellen sajtótájékoztatója közben a tőzsdeindexek kedvezően reagáltak, az állampapír-hozamok kissé emelkedtek, alighanem a Fed szándéka szerint. A dollár azonban erősödött és az amerikai WTI olaj hordónkénti ára újra 36 dollár alá esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.