Korlátozhatja egy EU-tagország a más uniós országokból érkező munkavállalók hozzáférését a szociális ellátásokhoz – áll abban a javaslattervezetben, amelyet Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke tett közzé tegnap az Egyesült Királyság illetékeseivel folytatott egyeztetések után. A február 18–19-i EU-csúcson megvitatandó tervezet azokra az elvárásokra reagál, amelyeket David Cameron brit kormányfő tavaly novemberben ismertetett mintegy annak feltételeként, hogy a bent maradás mellett tudjon kampányolni a brit EU-tagságról szóló népszavazáson. Az egyik legvitatottabb pont azt volt, hogy az Egyesült Királyságba érkező bevándorlók, beleértve az uniós országokból érkezőket, négy évig ne részesüljenek az ottani szociális ellátásokban. E diszkriminatívnak minősített lépést védené ki a javaslatban az a megoldás, hogy minden tagállam bevezethetne ilyen korlátozást, több feltétellel. Egyrészt az Európai Bizottságnak és a kormányfői tanácsnak jóvá kell hagynia, hogy az érintett ország jóléti rendszere nem bírja a bevándorlók okozta terheket, másrészt a zéró ellátás csak a kezdeti időszakra vonatkozik, idő múltával a bevándorló fokozatosan egyre többhöz férne hozzá maximum négy év alatt. (A korlátozás csak azokra vonatkozik, akik a javaslat elfogadása után mennek máshová dolgozni.)
Kompromisszumos javaslat született egy másik kényes kérdésben is: az euróországokra vonatkozó jogszabályoknak és kormányközi megállapodásoknak tiszteletben kell tartaniuk az egész EU belső piacát, és nem akadályozhatják az uniós tagállamok közti kereskedelmet. Ez azonban nem jelent vétójogot (amitől a franciák tartottak), és nem akadályozhatja meg az eurózóna működéséhez szükséges jogszabályok alkalmazását. A tervezet azt a brit követelményt is tartalmazza, hogy az eurózóna pénzügyi stabilitásának megőrzése nem ró kötelezettségeket a nem euróországokra. Sikerként könyvelheti el a brit kormányfő azt is, hogy a tagországok parlamentjei adott esetben kifogást emelhetnek uniós jogszabálytervezetek ellen (a 28 törvényhozás összes szavazatának 55 százalékával).
A szociális ellátások korlátozása ellen eddig a visegrádi négyek tiltakoztak leginkább – Cameron januárban tárgyalt Magyarországon, most pénteken pedig Lengyelországba utazik. A brit kormányfő célja az, hogy lehetőleg már júniusban megtartsák a referendumot – jóllehet 2017 végéig adott rá időt –, mert az elhúzódó alkudozás csak az euroszkeptikusokat erősítené. A mostani javaslatot Cameron tényleges előrehaladásként nyugtázta, de hozzátette, hogy még sok munka van hátra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.