BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Képzéssel alapozzák meg a reformokat

Az Európai Unió is támogatja a magyar közigazgatás átalakítását.

Hét felhívás keretében közel 210 milliárd forint uniós támogatás érhető el jelenleg a Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Programban (Köfop), ám összességében 2015–2016 folyamán több mint hatvan kiírást terveznek vagy már jelentettek meg, s 400 milliárd forint közösségi támogatás felhasználására van mód. A pénzt kiemelt projektekhez kapják a kedvezményezettek, azaz nem hagyományos pályázat útján osztják szét. Amellett, hogy érezhetően szükséges a közigazgatás átalakítása, az Európa 2020 Stratégia, a Nemzeti Reformprogram, illetve a Partnerségi Megállapodás is elvárja a közszolgáltatások hatékonyságának fejlesztését, egy ügyfélközpontúbb, szolgáltató hozzáállású állam kialakítását.

A jelenleg nyitva lévő felhívások közül több is az ember és az egyéni tudás felől közelít a reformokhoz. Az egyik ilyet, a „A közszolgáltatás komplex kompetencia-, életpályaprogram- és oktatástechnológiai fejlesztése” címűt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem fogja majd össze. A 17,5 milliárd forint támogatást tartalmazó program az alapoknál, azaz a képzésnél próbálja elérni a szemléletváltást. A pályázati felhívás szerint szinte minden rosszul működik a közszolgálati továbbképzésben, nincsenek oktatók, nem adottak a kompetenciafejlesztés lehetőségei, hiányoznak az interaktív tananyagok, a képzési kínálat nem kapcsolódik a tisztviselői teljesítményértékelés kompetencia-rendszeréhez.

Mire a projekt véget ér, elvileg 65 ezer tisztviselő ér el és teljesít az egyéni igényeire épülő kifejlesztett továbbképzést. Lesz az egyéni terveket és a képzéstervezést összehangoló, teljes körű, webalapú kifejlesztett informatikai rendszer, s 120 képzési programból lehet majd választani. Emellett tíz olyan képesítő program is elérhető majd, amely a tisztviselők egyéni életpályán belüli mobilitását segíti elő.

Ugyancsak a tudás és a képzés felől közelít a reformokhoz „A jó kormányzást megalapozó közszolgálat-fejlesztés” című felhívás is. A kiinduló gondolat az az alapigazság, hogy az ország közigazgatási és kormányzati teljesítménye és minősége közvetlen hatással van a versenyképességre. A személyes teljesítmény egyik meghatározó alapja pedig a tudás és az annak használatára való képesség. A projekt alapvető célja a közszolgálati szervek tevékenységét megalapozó és azt fejleszteni képes tudás megszerzéséhez szükséges kutatások megszervezése, támogatása. Az 1,2 milliárd forintból megvalósuló projekt gazdája ugyancsak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem.

A bürokrácia-csökkentéssel összefüggő feladatok

✓ A területi közigazgatás integrációja

✓ Állami rezsicsökkentés

✓ Általános Közigazgatási Rendtartás

✓ Elektronikus közigazgatás

✓ Központi hivatalok felülvizsgálata

✓ Járási hivatalok megerősítése

✓ Bürokráciacsökkentés

✓ Állami rezsicsökkentés

✓ Általános Közigazgatási Rendtartás

✓ Elektronikus közigazgatás

✓ Központi hivatalok felülvizsgálata

✓ Járási hivatalok megerősítése

✓ Bürokráciacsökkentés Az elektronikus közigazgatás megteremtése is cél. Fotó: Kurucz Árpád / archív -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.