Akadtak pénzügyi szakértők, például a Roubini Economics munkatársai, akik elképzelhetőnek tartották, hogy az EKB fél évvel megtoldja a mennyiségi könnyítési programját, s március helyett csak jövő szeptemberben zárja azt le. Ám a kormányzótanács üléséről csütörtök délután kiadott közlemény eloszlatta ezeket a visszafogott várakozásokat, mert a központi bank még Mario Draghi elnök sajtóértekezlete előtt sietve jelezte: a havi 80 milliárd euróra rúgó eszközvásárlásban testet öltő likviditásbővítő, azaz könnyítési szakasz 2017 tavaszán érhet véget. Persze az EKB sohasem mondta azt, hogy a dátumot mereven kezeli. Eleve úgy fogalmazott, hogy nyitva hagyja a kaput a folytatás előtt.
Annak oka, hogy az EKB most semmilyen új intézkedést sem jelentett be a „mérsékelt” növekedés és a jóval a 2 százalékos cél alatt maradó, alig pislákoló, 0,2 százalékos infláció ellenére, inkább abban keresendő, hogy a kormányzótanács időt hagyna magának a vitára, hiszen a további könnyítéshez meg kell változtatnia az eszközvásárlás szabályait, ez pedig az eurózóna nagy tagállamainak érdekeit különbözőképpen érintheti. Az EKB két- és harmincéves futamidejű papírokat, köztük jórészt állampapírokat vásárol, amelyek hozama nem lehet kisebb a mínusz 0,4 százalékos, a kereskedelmi bankok számára felszámított betéti kamatnál. Egy kötvénykibocsátásnak legfeljebb harmadát veheti meg, s valamely tagállam kibocsátott állampapírjaiból is csak ilyen arányban részesedhet. Úgy, hogy figyelembe veszi az egyes országok súlyát az eurózóna gazdaságában.
Vagyis a legtöbbet a német kötvényekből halmozza fel. Ha ezen a szabályon vagy a hozamszint-követelményen változtat, akkor kibővíti ugyan a megvásárolható értékpapírok körét, de újabb kérdéseket vet fel a mérlegét illetően. S választ kell adnia arra a problémára, mi lenne, ha nem a gazdasági súly szerint venné a papírokat, kinek kedvezne ez, s kinek nem. A jelenlegi szabályok mellett viszont az összesen 1600 milliárd euróra tervezett eszközvásárlási program már ebben az évben falnak ütközhet, mert nem marad értékpapír a piacon az EKB számára. Ezt vetíti előre például a Citi, a HSBC, a BNP Paribas vagy a JPMorgan.
Sajtóértekezletén Mario Draghi azt mondta: az ülésen a részletekbe nem mentek bele, de megbízták a szakbizottságokat, hogy minden lehetőséget alaposan vizsgáljanak meg. A lényeg az, hogy az eszközvásárlási program simán valósuljon meg, ne keletkezzenek akadályok. Azért nem léptek most, azért nem módosult a 0 százalékos irányadó és a mínusz 0,4 százalékos betéti kamat és a lazítási program, mert a most publikált új előrejelzés érdemben nem változott a júniusihoz képest, mindössze egytized százalékpontot vettek le a jövő évi növekedési ütemből, amely most 1,6 százalékosnak ígérkezik, és az inflációs ütemből, amely 1,2 százalékos lehet 2017-ben. Vagyis az inflációs célt, amely a fő feladata az EKB-nak, kicsit később érik el, de nem sokkal később. A monetáris politika – hangoztatta a jegybankelnök – hatékonynak bizonyul, a pénzpiac töredezettsége egyre kevésbé érzékelhető, a hitelállomány bővül, s a bankok immár nem kerülik a kockázatot, hanem egymással versengve igyekeznek kölcsönöket nyújtani.
Az EKB döntése nyomán erősödött az euró a dollárral szemben, ami nem feltétlenül kedvező az eurózóna számára. Kérdésekre válaszolva Draghi hivatkozott a Húszak Csoportjának (G20) múlt heti közleményére, amely a monetáris, a fiskális és a szerkezetátalakító politikák egyenrangúságát hirdeti a globális növekedés élénkítése érdekében. A jegybankelnök megjegyezte: amely országok rendelkeznek fiskális mozgástérrel, azoknak lépniük kellene a kereslet ösztönzésére. S hozzátette, Németországnak van ilyen mozgástere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.