A globális gazdasági válság következményeit és az elhúzódó kilábalást a hagyományos monetáris eszköztárral nem lehetett hatékonyan kezelni, ezért a további szükséges lazítást a jegybankok széles köre nem konvencionális eszközök bevezetésével érte el. A klasszikus mennyiségi lazítás mellett több jegybank is negatív tartományba csökkentette az irányadó kamatát, míg azokban az országokban, amelyekben erre nem volt lehetőség, a jegybankok az árfolyam nem konvencionális monetáris politikai eszközként történő alkalmazása mellett köteleződtek el – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzéséből.
Magyarországot a válság speciális helyzetben érte: a jelentős mértékű devizaadósság miatt nagy volt az ország külső sérülékenysége, emellett a devizahitelek magas aránya következtében nem megfelelően funkcionáló bankrendszer és gyenge hatékonyságú monetáris transzmisszió jellemezte a gazdaságot. Hazánkban emiatt ugyanazok a megoldások nem tudtak működni, mint a globálisan meghatározó jegybankok esetében, így innovatív, célzott eszközök bevezetésére volt szükség – írta a jegybank tanulmánya. Az elsődleges eszköz az irányadó ráta maradt. A tanulmány szerint az MNB intézkedései, amelyeket a válság következményeire válaszként vezetett be, illeszkedtek a nemzetközi gyakorlatba, ugyanakkor karakterisztikáikban eltértek a fejlett országok jegybanki eszközeitől. Az MNB az eszközök szélesebb körével és célzottabban kezelte a pénzpiaci zavarokat, célozta a transzmisszió helyreállítását, valamint lazította a monetáris kondíciókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.