Magyar gazdaság

Rekordot döntött a Nők 40 kedvezmény

Az előző évekhez képest kevesebb új nyugdíj-megállapító határozatot hozott a Magyar Államkincstár, de nem a nyugdíjkorhatár emelkedése miatt, hanem a rokkantsági és rehabilitációs eljárások látványos csökkenése következtében. 2018-ban 30 076 nő élt a negyvenéves korkedvezménnyel, ami viszont új rekord.

T avaly 164,2 ezer nyugdíjkérelemről hozott pozitív határozatot a hatóság, ez alig 4 ezerrel kevesebb, mint az előző évben, de komolyabb visszaesés 2016-hoz képest mérhető, amikor 218,8 ezren vonultak nyugdíjba – derül ki a KSH friss adataiból. A tavalyi nyugdíjkérelmek számát egyszerre több tényező befolyásolja, a korhatár emelkedése csak az egyik. Mint közismert, a – féléves lépésekben – fokozatosan éri el 2022-re a 65 évet, ennek következtében vannak olyan évek, amikor viszonylag kevesen érik el a rájuk vonatkozó korhatárt. Tavaly az év második felében, 2017-ben pedig az év első felében a fokozatos emelkedés miatt senki nem töltötte be a korhatárt.

Ennek ellenére az öregségi nyugdíjazások száma tavaly még növekedni is tudott, ami demog­ráfiai okokkal magyarázható: az előző évekhez képest többen érték el a korhatárt. Tavaly 98,3 ezren kaptak új öregségi nyugdíjat, ami jelentős növekedés a 2017-es 72,8 ezer főhöz képest. Az öregségi nyugdíjakon túl tavaly 30,7 ezer olyan új ellátást hagytak jóvá, amelyet a nőknek járó 40 év biztosítási jogviszony alapján állapítottak meg, és ez a korkedvezmény 2012-es bevezetése óta rekordnak számít – derül ki a KSH most frissített adataiból. A program elindítása óta 197 ezren vették igénybe a kedvezményt – amelynek lényege, hogy akkor is teljes jogú nyugdíjat kapnak a nők, ha nem érték el a rájuk vonatkozó korhatárt, de legalább 40 év biztosítási időt fel tudnak mutatni. Ez nem feltétlenül jelent 40 év munkában töltött évet, ugyanis a gyerekneveléssel töltött éveket is elismeri az állam jogszerző időnek, s azt is beszámítja a kedvezménybe.

Miközben 2018-ban mind az öregséginyugdíj-kérelmek, mind a nők kedvezményesnyugdíj-kérelmeinek száma nőtt az előző évihez képest, látványosan csökkent az újonnan megállapított rokkantsági és rehabilitációs ellátások száma. A KSH által közölt adatokban nem szerepelnek az egyéb jogon járó ellátások – ilyen például az özvegyi ellátás –, ezek alakulása is közrejátszhatott abban, hogy 2018-ban mindössze 164,2 ezer új nyugdíjat állapítottak meg – ami viszont 2012 óta a legalacsonyabb szám.

Tavaly a költségvetésből 3347,4 milliárd forintot költöttek a nyugellátásokra, ez 176,1 milliárd forintos növekedés az előző évhez képest. Az idei tervek szerint 3451 milliárd forintra emelkedik a nyugdíjellátásokra fordított összeg, ebből 2773,1 milliárd forintot az öregségi ellátásokra, 258,6 milliárd forintot a nők korhatár alatti ellátására költenek.

Ezek is érdekelhetik