BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentős a visszaesés a fővárosi lakáspiacon

A fővárosi használt lakások 720 ezer forintos átlagos kínálati négyzetméterára május óta lényegében stagnál, vagyis úgy tűnik, tetőzött a lakások áremelkedése.

Végét járja a budapesti lakáspiacot korábban jellemző pörgés a legfrissebb hivatalos adatok szerint – derül ki az Ingatlan.com elemzéséből, amely a Központi Statisztikai Hivatal második negyedéves előzetes számain és a cég saját adatain alapul. Az első fél évben a fővárosban 9941 használt lakás kelt el a hivatalos – egyelőre nem teljeskörűen feldolgozott – adatok szerint. Ez 46 százalékos visszaesésnek felel meg éves összevetésben. Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője jelezte, hogy mivel előzetes adatokról van szó, a valós lakáseladási szám akár nagyobb is lehet. Mindenesetre erős jelzésnek tekinthető a mostani hivatalos adatsor, amely szerint a korábbinál kevésbé pörgős a fővárosi használt lakások piaca. A szakember hozzátette: számítani lehetett erre, a nyári hónapokban ugyanis harmadával csökkent a kereslet Budapesten.

Az árakon is látható a megtorpanás. A fővárosban a használt lakások átlagos négyzetméterára októberben 720 ezer forint volt, ami lényegében stagnálás a szeptemberi 717 ezer, illetve a májusi 712 ezer forinthoz képest, igaz, éves szinten még 18 százalékos drágulásnak felel meg. – A budapesti lakáspiacról részben az új, magas hozamú államkötvény nyári megjelenése miatt a befektetési célú vásárlók egy része eltűnt. Az áremelkedés megtorpant, ami a saját célra vásárlóknak kedvezhet – mutatott rá Balogh László. Fontosnak tartja, hogy árcsökkenésre még nem lehet számítani, inkább az látszik, hogy elérték a plafont, és tetőztek a budapesti használt lakások árai.

A hivatalos – szintén előzetes – számok szerint a megyeszékhelyeken is csökkent a lakásforgalom több mint 30 százalékkal, de a később beérkező adatok még ez esetben is javíthatják a statisztikát. A vidéki lakások piacáról Balogh László azt mondta, a nagyvárosokban az elmúlt fél évben is emelkedtek az árak. Debrecenben például a használt lakások átlagos kínálati négyzetméterára októberben 471 ezer forint volt, ami májushoz képest 3 százalékos, éves szinten pedig 33 százalékos áremelkedés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.