Hecker Flórián | A jövő hét elejéig az összes magyarországi virágüzlet be fog zárni – erről is beszélt a Világgazdaságnak a Virágkötők, Virágkereskedő Vállalkozók Magyarországi Szakmai Egyesületének elnöke, Boros Attila. Elmondta, hogy itthon mintegy 7500-8000 ilyen bolt működik, nagyjából 30 százalékuk tart még nyitva. Azt, hogy a vásárlók eltűnése mellett is működnek ezek az egységek, részben a bevásárlóközpontokkal kötött szerződések magyarázzák: ezek ugyanis kötelezővé teszik a minimális nyitvatartási időt. „Tárgyalunk a plázák üzemeltetőivel, hogy tekintsenek el ettől” – mondta az elnök.
A virágüzletek közvetlenül legalább 25 ezer embernek adnak munkát, és most bajban vannak. Azon túl, hogy pang a kereslet a virágok iránt, a kínálat is bezuhant, mivel az importra támaszkodó hazai piac a járvány miatti intézkedések következtében áru nélkül maradt (az import volumene a tizedére esett vissza a szokásoshoz képest). Ebben nagy szerepet játszik a holland virágtőzsde bedőlése. A magyar termelők eleve nem képesek kielégíteni a boltok széles szortimentjét, de pillanatnyilag a nagykereskedésekbe sem szállítanak be a felvevői oldal beszűkülése miatt. A VVVMSZE úgy kalkulál, hogy május végéig az évi átlagosan 200 milliárd forint forgalmú virág- és élőnövény-kereskedelem fele úszik el, tehát 100 milliárd forintos lyuk keletkezik a kasszákban. Ez nemcsak a bolti vásárlásokra értendő, hanem a kiszállításokra is: nincsenek rendezvények, esküvők, lemondták az irodai és szállodai növénydekorációkat, és az éttermi rendelések is szünetelnek. A közüzemek és a közszolgáltatók sem vásárolnak.
„Oda az anyák napja és a ballagások által dominált tavaszi szezon, nincs vágott- és cserepesvirág-ellátás. A koronavírus okozta rendkívüli állapotok érintik a kertészeteket, a faiskolákat, a rendezvényszervezőket, a parkfenntartókat és a növénygondozókat, összességében több mint tízezer cégről beszélünk” – húzta alá Boros Attila. Mivel az alapanyag (hagymák, palánták, szaporítóanyagok) behozatala akadozik, nincs kizárva, hogy az őszi szezon értékesítése is letörik. Optimista prognózisa szerint a karácsonyi időszak lehet az, amely valamelyest enyhítheti a károkat. A szervezet az Agrárminisztériummal és az agrárkamarával is egyeztet arról, hogyan segíthető meg az ágazat. Első körben járulékmentességet szeretnének kapni, valamint kamatmentes hitelt a fennmaradáshoz. A szektorban elkezdődtek az elbocsátások, ami mentőcsomag nélkül tömegessé válhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.