Az újraindításról szóló nemzeti konzultáció fő kérdése, hogy az oltások előrehaladtával kezdődjön-e meg a korlátozások feloldása, vagy csak a megfelelő beoltottság után nyisson ki a gazdaság – mondta országgyűlési évnyitó beszédében Orbán Viktor miniszterelnök. Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a Világgazdaság kérdésére hangsúlyozta: a fokozatos nyitás lehetővé teszi, hogy hamarabb legyen bevétele az átmenetileg leálló vendéglátószektornak, a kerthelyiségek megnyitása kellő távolságban például egy megoldás lehet. A munkaszervezésben azonban nem szabad könnyíteni, a munkahelyeken – ahol megoldható – továbbra is kötelező kell legyen a maszkviselés. A szakértő hozzáfűzte: apró lépésekkel, átgondoltan meg lehet nyitni a gazdaság egyes szegmenseit, valamint ki lehet tolni a kijárási korlátozás kezdetét 9-10 órára.
A gyors nyitás előnye, hogy egyszerre felszabadul a gazdaság, sokkal hamarabb indulhat meg a bruttó hazai termék (GDP) növekedése – mutatott rá Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A hátránya viszont, hogy a kereslet és a kínálat egyensúlya felborul, a halasztott fogyasztás rászabadul a szűkös kínálatra. Ez inflációs nyomást és a folyó fizetési mérleg jelentős hiányát okozhatja, az utóbbi ráadásul tovább gyengítheti a forintot. A szakember hozzátette: a lassúbb nyitás kevesebb áldozattal járhat, viszont nagyobb károkat okozhat a gazdaságnak, hiszen nem minden szektorban történhet meg, ami fékezheti a GDP növekedését. Ebben az esetben több cég jelenthet csődöt, de nem okoz nagyobb kereslet-kínálati súrlódást, az infláció sem emelkedhet jelentősen, és a külső egyensúly is kedvezőbben alakulhat. Az ING Bank elemzője leszögezte: helyes döntés nincs, csak döntés van, és a következményeinek kezelésére érdemes előre felkészülni.
A nyári konzultáción egyértelművé tették a magyarok, hogy milyen korlátozásokat viselnek el és milyeneket nem, ezért tartottuk nyitva az iskolákat és a munkahelyeket, és ezért zártuk be a sportlétesítményeket és a szórakozóhelyeket – mondta az Országgyűlésben a kormányfő. A magyar válságkezelés következetes, november óta nem változtattunk az intézkedéseken, így sikerült a járványt keretek közé szorítani, ahol hullámzanak az intézkedések, ott elszabadult a vírus. A járványgörbe egy hete nem csökken, vélhetően a fertőzőbb mutáció miatt ismét felfutás jöhet. A miniszterelnök hangsúlyozta: újra szeretnénk indítani a gazdaságot és a társadalmat, ennek feltétele a vakcina, anélkül újra és újra visszatér a vírus.
Egymillió orosz és 2,5 millió kínai – Sinopharm – vakcina érkezhet Magyarországra a következő hónapokban – jelentette ki Orbán Viktor. Célunk a biztonságos vakcinák beszerzése, olyanoké, amelyekkel már több millió embert beoltottak. Ezzel a vakcinamennyiséggel májusra 3,5 millióval több embert tudunk beoltani, mint más uniós országok. A kormányfő hangsúlyozta: április elejére elérhetjük a kétmillió beoltottat, vagyis ekkorra minden magyar idős, krónikus beteg megkaphatja a vakcinát. Orbán Viktor beszéde végén így összegzett: „Végigvisszük a tömeges oltásokat, kivezetjük a korlátozásokat és újraindítjuk a gazdaságot, remélem, hogy Magyarország erősebb lesz a járvány után, mint a járvány előtt volt.”
Leleplezte a GDP-adatot a miniszterelnök?
Tavaly 5,2 százalékkal csökkenhetett a bruttó hazai termék (GDP) Magyarországon – mondta az Eurostatra hivatkozva a kormányfő. Virovácz Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy az 5,2 százalékos visszaesés kellemes meglepetés lenne. A miniszterelnök által közölt adat azt jelenti, hogy 2020 harmadik negyedévéhez képest stagnálhatott vagy enyhén nőhetett a magyar gazdaság. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma délelőtt kilenc órakor teszi közzé első GDP-becslését a tavalyi negyedik negyedévre és 2020 egészére vonatkozólag. | vg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.