BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Országos bojkottot hirdettek a vásárlók a magyar boltok ellen

A környékbeli országokban már meglépték azt, amire a magyar vásárlók készülnek. A magas élelmiszerárak miatt legalább egy napon keresztül bojkottálnák a magyarországi üzleteket.

Az elmúlt napokban egyre népszerűbbé válik a közösségi médiában terjedő bojkottfelhívás, melynek értelmében a vásárlók bizonyos napokon nem fognak vásárolni a magyarországi üzletekben, így tiltakozva a régiós szinten is magas árak ellen. Van olyan felhívás, amely akár három vásárlásmentes napot hirdet, de a legnépszerűbb az lett, amely február 12-ére, vagyis jövő hét szerdára hirdet bojkottot, amire rengetegen visszajeleztek, hogy egyetértenek vele.

20221123 Budaörs 
Tesco   karácsonyi polcok  
karácsonyi bevásárlás, alma, infláció, vásárlás, magyar üzlet, egészséges életmód, egészség, táplálkozás 

Fotó: Vémi Zoltán  VZ  Világgazdaság  VG 

A képen: gyümölcs  alma
országos bojkott
A tervek szerint lesz olyan nap, amikor a bojkott miatt üresek maradnak a boltok / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

A szóban forgó bejegyzést már több mint 32 ezren megosztották a Facebookon, vagyis rohamosan terjed a felhívás híre. A Pénzcentrum szerint a február 12-i időpont azért különösen fontos, mert aznap van a nyugdíjfizetés napja, emiatt sok nyugdíjas ekkorra időzíti a vásárlását. Amennyiben tartják magukat a bojkotthoz, úgy ez a forgalomnövekedés arra a napra elmarad.

A szomszédos országok már bojkottáltak

A bojkott ötlete nem magyar találmány, a környező országokban az elmúlt hetekben többször sor került már rá. Először Horvátországban folyamodtak ehhez a drasztikus eszközhöz a fogyasztók, január 24-én bojkottálták a kiskereskedelmi láncokat. Azon a napon a tranzakciók száma 44 százalékkal kevesebb volt, a kiskereskedelmi forgalom pedig 52 százalékkal visszaesett. A horvát példán felbuzdulva január 31-én hasonló megmozdulás volt Bosznia-Hercegovinában, Észak-Macedóniában, Montenegróban és Szerbiában is.

A horvátok többször is megismételték a kezdeményezést, és újabb akciót is hirdettek. A kormány kénytelen volt lépni, így február 7. péntektől összesen 70-re bővül az árstopos termékkörbe tartozó árucikkek száma az országban.

A horvátok elégedetlensége mögött az áll, hogy az elmúlt három évben az élelmiszerek ára átlagosan 30 százalékkal emelkedett, és az olyan alapvető élelmiszereké, mint a kenyér vagy a tojás, még nagyobb mértékben. A fogyasztók arról számolnak be, hogy a határ mellett élőknek jobban megéri bizonyos termékekért a szomszédos Szlovéniába és Olaszországba utazni.

Hasonlóval érvelnek a magyarországi bojkott meghirdetői és támogatói is. Hazánkban is a rendkívüli módon megemelkedett kiskereskedelmi élelmiszerárak miatti tiltakozás áll a kezdeményezés mögött, a közösségi médiában tömegesen számolnak be arról, hogy bizonyos árucikkeket jobban megéri valamelyik szomszédos ország boltjaiban beszerezni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.