BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb árstoppal és fogyasztói bojkottal küzdenek a horvátok az infláció ellen

Mától harmincról hetvenre bővül Horvátországban az árstoppal érintett termékek köre. A horvát fogyasztói szervezetek folyamatos bojkottakciókkal igyekeznek a nagy kiskereskedelmi láncok áremelési törekvéseit kordában tartani.

Folytatatódik az átfogó támadás Horvátországban az infláció ellen. Mától összesen 70-re bővül az árstoptermékkörbe tartozó árucikkek száma, és a fogyasztói szervezetek újabb bojkottot hirdettek a kereskedelmi láncok ellen 2 írja a Jutarnji list című horvát lap.

Horvátország árstop bojkott
Pihennek a bevásárlókocsik egy zágrábi szupermarket előtt – a horvát kormány árstoppal, a fogyasztók bojkottal igyekeznek letörni az inflációt / Fotó: Anadolu via AFP

Josip Kelemen, a „Halo, inspektore” platform tanácsadója arra kérte a polgárokat, hogy ma bojkottáljanak mindent, a kereskedelmi láncoktól kezdve a szolgáltatásokig. 

Nemcsak az üzletekről és a bevásárlóközpontokról van szó, hanem arra is felszólítjuk a fogyasztókat, hogy ne menjenek se gyógyszertárakba, se pékségekbe, kávézókba, éttermekbe 

– mondta Kelemen a horvát közszolgálati televíziónak, a HRT-nek.

A  mozgalom szombattól egy hétig bojkottra szólít fel a Konzum kereskedelmi lánc ellen. 

Erről egy a platformon 24 óráig zajló felmérés alapján döntöttek. 

  • A felmérésben 211 638 szavazatot regisztráltak 144 732 választópolgártól. 
  • A Konzum bojkottjának támogatottsága 31,7 százalékos volt, 
  • két másik lánc, a Plodine és a Studenac bojkottját 29,1, illetve 6,87 százalék támogatta.  

Szerdán este ért véget a három másik kereskedelmi lánc – a Lidl, az Eurospin és a DM – valamint három termék – az üdítőitalok, a palackozott víz és a mosószerek – egy hétig tartó bojkottja. Ez lesz a harmadik egymást követő péntek, amikor a polgárokat arra kérik, hogy tartózkodjanak mindenféle szolgáltatás és áru vásárlásától.

A kontrollált árakról szóló horvát döntés 

A zágrábi kormány ma lépteti életbe azt a kormányhatározatot, amely 30-ról 70-re emeli az egyes termékek és termékkategóriák kiskereskedelmi árai feletti közvetlen árkontrollt, az árstopot. A korábbi listát 2023 szeptemberében határozták meg. A kormány rendelkezésének értelmében ezeket a termékeket a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzletekben egy helyen kell majd árulni. A rendelet azt nem részletezi, hogy milyen márkájú termékekre vonatkozzon az árstop, azt viszont igen, hogy 

ha a kijelölt termék elfogy, akkor a boltban kapható ugyanolyan, de esetleg drágább terméket kell majd hatósági áron forgalmazni.

A kabinet az intézkedéssel egy időben az árstopos élelmiszerek áfáját is csökkentette, mostantól az eddigi 26 helyett 5 százalék lesz.

Mennyi az annyi…

A kormány előírja, hogy a kereskedőknek az árut úgy kell kihelyezniük, hogy az árcímke jól látható, olvasható legyen a vásárlók számára. A kormányhatározat szerint a legmagasabb kiskereskedelmi ár 

  • a napraforgóolaj esetében 1,72 euró literenként (egy euró kb. 404 forint),
  • az UHT tej (2,8 százalékos zsírtartalommal) 1,03 euró, 
  • a kristálycukor 1,33 euró, 
  • a liszt legfeljebb 0,80 euró lehet kilogrammonként.
  • A darált sertéshús maximum 4,11 euró kilogrammonként, 
  • egy egész csirke 3,32 euró, 
  • a 180–200 grammos joghurt 0,49 euró, 
  • a szeletelt gouda sajt legfeljebb 6,49 euró kilogrammonként. 
  • A rizs kilója legfeljebb 2,29 euró, 
  • az 500 grammos spagetti pedig legfeljebb 1,09 euró lehet. 
  • 10 friss tojás (M osztályú, ketreces tenyésztésből) 2,45 euróig árusítható. 
  • A legmagasabb ár a csont nélküli sertéstarja esetében 5,49 euró, 
  • a baromfivirsli 2,69 euró, 
  • a szalámi pedig legfeljebb 6,99 euró kilogrammonként.

A sárgarépa, a tarkabab, a passzírozott paradicsom, valamint a citrom és az alma árát is korlátozzák. 

  • A tejcsokoládé (80–100 grammos tábla) legfeljebb 1,29 euró, 
  • a pékáru, például a kenyér 1,50 euró/kg, a palenta, zabpehely, kajzer zsemle, tészta (penne/fusilli), pancetta, pástétom stb. is szerepel az árstopos termékek között.

Az árstop az üzemanyagra is vonatkozik 

A horvátok először 2022-ben vezettek be árstopot az üzemanyagokra, amit egy időre eltöröltek, de 2023-ban újra életbe lépett a korlátozás. A kormány azóta tartósan 1,4–1,6 euró között tartja a gázolaj és a benzin árát. 

Az ármaximálást a jövedéki adók csökkentésével és a nagykereskedők haszonkulcsának korlátozásával oldották meg. 

A zágrábi kormány a legutóbbi ülésén bejelentette, hogy az üzemanyagokra vonatkozó intézkedést tartósan fenn fogja tartani. Ennek köszönhetően egy liter benzin a horvát kutakon 1,52 euró, vagyis 617 forint, míg a dízel literenkénti ára 1,47 euró, átszámítva 596 forint.

A balkáni bojkotthoz hasonló kezdeményezés egyébként Magyarországon is van, egy Facebook-felhívás, február 12-re hirdetett meg egy „ne vásárolj semmit” napot, a felhívást több, mint 30 ezren osztották meg. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.