Örülök az erősödésnek – így kommentálta a forint elmúlt időszakban mutatott teljesítményét Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy sajtóeseményen, ahol bemutatta a szaktárca Századvéggel közös felmérésének eredményeit.
A kutatásuk január és február közepe zajlott és 1500 fős mintán alapult, amelyben a kkv-k felülreprezentáltak voltak. „A lakosságnál már látjuk a fordulat jeleit, a vállalatoknál még nem” – mondta a tárcavezető, aki szerint nagyon pozitív, hogy a vállalatok 57 százaléka 2025-re úgy néz, hogy a beruházásaikat már növelni szeretnék, a legtöbb ilyen cég a mezőgazdaságban, az egészségügyben és az infokommunikáció területén van.
A feldolgozóipar még a lista végén van, de ez a külső keresleten múlik. Jelezte, érdemes figyelni a német eseményeket, ma szavaz a német parlament az adósságfék elengedéséről és egy gazdasági csomagról, ami a magyar gazdaságnak is hátszelet adhat.
A külső keresletben és az egész német gazdaságban sok minden változhat
– mondta a miniszter, aki szerint ha ez a pénz beáramlik a német gazdaságba, akkor a hátul kullogó szektorok is bekapcsolódhatnak a termelésbe.
Nagy Márton szerint óvatos optimizmusra ad okot, hogy a vállalatok 42,6 százaléka növekvő keresletet vár. Ráadásul a legkisebb mikro- és kisvállalatok azok, aki ezt várják, a közepes és nagyvállalatok inkább pesszimistább, ennek oka, hogy ők vannak bekapcsolódva a termelési láncokba.
„A turizmus maximumon robog” – mondta a miniszter, aki rámutatott, hogy az építőiparban is hónapok óta javuló tendencia figyelhető meg, szerinte nem az éves alapú, hanem a havi bázisú termelési adatokat érdemes figyelni. De a gyógyszeriparban és az élelmiszeriparban is látszik a fordulat.
A vállalatok beruházásairól elmondta, hogy egyre kevésbé hátráltatja a munkaerőhiány, a munkaerőpiac feszessége és a kilátások kevésbé zavarják őket. De ami óvatosságra inti őket:
Hangsúlyozta, hogy ezekkel a félelmekkel foglalkozni kell.
Nagy Márton beszélt a forint árfolyamának mozgásáról is. Hétfő este jelentősen erősödött a hazai fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben, ennek kapcsán azt mondta, örül a forint erősödésének, már csak azért is, mert a vállatoknak is stabil árfolyamra van szükségük, a vállalatok többségében az euró árfolyamának változékonysága hatással van a működésre.
Azt is jelezte, hogy jelentős a kapacitáskihasználatlanság a vállalati szektorban, amelynek hátterében a külső kereslet visszaesése áll.
Nagy Márton szerint a hároméves bérmegállapodás teljesítése a vállalatok többségének nem okozott nagyobb erőfeszítést.
Azt azonban elismerte, hogy azokban a szektorokban, ahol a minimálbéresek aránya a legmagasabb, ilyen az építőipar, a vendéglátóipar, ez probléma lehet, de ott segítették a cégeket az adókönnyítéssel.
A leghátrányosabb települések és vállalatok fogják a leghamarabb megkapni a Demján Sándor-program 1+1 Programját, itt a területfejlesztési szempontokat fogják érvényesíteni. Ráadásul a programban elég jól szerepelnek ezek a térségek. Elmondta azt is, hogy jelentős kereslet a Miden vállalkozásnak legyen saját honlapja program iránt is.
Hangsúlyozta, hogy a kormány számára központi kérdés, hogy a hazai cégek versenyképessége a lehető legdinamikusabb módon fejlődjön. Először a digitalizáció és az energiahatékonyság fejlesztése a prioritás, utána jöhet a cégeknél a kapacitásbővítés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.